MPK kupuje ekologiczne autobusy
access_time 2019-10-10 11:44:00
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło przetarg na dostawę pięciu komfortowych, nowoczesnych, ekologicznych autobusów, napędzanych gazem ziemnym CNG. Zgodnie z warunkami przetargu pojazdy mają być wyposażone w silniki spełniające normę Euro 6, monitoring i klimatyzację. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do Tarnowa mogłyby trafić najpóźniej z początkiem maja.

W sierpniu złożony przez MPK wniosek o unijne dofinansowanie zakupu pięciu ekologicznych autobusów został pozytywnie oceniony, a dotację przyznano na całą wnioskowaną kwotę, wynoszącą pięć milionów złotych. Pojazdy klasy midi, czyli średniej wielkości, będą napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG. Zostaną wyposażone w wydajną klimatyzację, otwierane boczne okna i wywietrznik dachowy, monitoring oraz wszelkie udogodnienia elektroniczne, w tym w gniazdka z portami USB. Nowe autobusy będą niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, z czterema zewnętrznymi wyświetlaczami diodowymi - trzema świecącymi na biało i jednym z diodami czerwonymi, zamontowanym z myślą o osobach niedowidzących. Pojazdy będą miały długość 10 - 11 metrów, z trzema wejściami oraz możliwością przewożenia 70 pasażerów, w tym nie mniej niż 19 - na miejscach siedzących. Silniki nowych wozów spełnią wyśrubowaną, ekologiczną normę Euro 6, a systemy detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika zapewnią bezpieczeństwo. Jak wszystkie autobusy w tarnowskim taborze, również i te będą wyposażone w GPS, monitory LCD, głosowe zapowiadanie przystanków oraz wszystkie inne stosowane dotychczas elektroniczne systemy.

Nowe autobusy mają trafić do Tarnowa w ciągu maksymalnie 180 dni od podpisania umowy. Termin składania ofert w ogłoszonym 7 października przetargu mija 8 listopada 2019 roku. Wartość zamówienia to pięć milionów złotych netto.

Fot. MPK Tarnów

Komentarze...