Powiat zaprasza na dożynki do Wojnicza
access_time 2019-08-19 04:14:00
24 i 25 sierpnia odbędą się XXI Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Tym razem w Parku Miejskim w Wojniczu. Idea wydarzenia łączy elementy obyczajowości ludowej z kulturą popularną, a tradycję z nowoczesną formułą imprez masowych. W drugim dniu imprezy gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova.

Gmina Wojnicz liczy bisko 13,5 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 78,55 tys. km2. Centrum gminy jest Wojnicz, którego tradycja miejska sięga XIII wieku. To jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Małopolsce. Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk wyraża satysfakcję z faktu, iż gmina po raz kolejny jest gospodarzem wydarzenia o randze powiatowej. - Chcemy, by powiatowe święto chleba było nie tylko świętem rolników, ale całego powiatu, imprezą o charakterze integracyjnym - podkreśla. - Będzie sporo stoisk gastronomicznych, będzie prezentacja dorobku rzemieślników, bogata oferta dla dzieci i młodzieży. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu z przekazem do ludzi młodych, którzy nie doświadczyli w swoim życiu ciężkiej pracy na roli. W trakcie tego powiatowego i gminnego święta każdy będzie mógł odnaleźć coś dla siebie. Nie zapominamy jednak, że dożynki w swoim najgłębszym znaczeniu są podziękowaniem za dar chleba - tłumaczy burmistrz Tadeusz Bąk.

W sobotę 24 sierpnia czas imprezy wypełnią przede wszystkim warsztaty kulinarne oraz rękodzieła ludowego, jak też występy formacji tanecznej Funky Dolls i zespołu Rompay. O godzinie 21.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru - Lachersów, po którym zabawę taneczną poprowadzi grupa Swing.

Niedzielne świętowanie (25 sierpnia) o godzinie 12.30 rozpocznie Msza św. dożynkowa w Kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Po niej nastąpi przemarsz grup wieńcowych i zespołów artystycznych do  wojnickiego Parku Miejskiego. Na scenie obrzędu dożynkowego dokona Zespół Folklorystyczny „Echo Doliny”, po czym przyjdzie czas na wysłuchanie oficjalnego powitania przez gospodarzy dożynek i wystąpień gości. W godzinach od 15.00 do 17.00 zaprezentują się grupy wieńcowe w ramach XXI Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Muzyczny przerywnik po tych prezentacjach zapewni zespół The Postman.

W dalszej kolejności ogłoszone zostaną wyniki konkursu na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego” za rok 2018 oraz rywalizacji w XXI Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego. O godz. 19.30 na scenie pojawi się zespół Łobuzy, a na 20.30 zaplanowany został koncert gwiazdy wieczoru - Haliny Mlynkovej. Podczas imprezy przewidziano również degustacje potraw, przygotowanych m.in. przez partnerów zagranicznych Powiatu Tarnowskiego, wesołe miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, odbywające się w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach RPO WM na lata 2014-2020.

- Zapraszam na dwa dni do Wojnicza. Będą gwiazdy wieczoru, mnóstwo różnych atrakcji, będą obecni nasi partnerzy zagraniczni - mówi starosta tarnowski Roman Łucarz. - Dożynki to okazja, aby wyrazić wdzięczność wobec pracujących na roli, stąd chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom w naszym powiecie. Dziękuję za ciężką i trudną pracę, ale także za pielęgnowanie i przechowywanie skarbu naszej wiary i miłości do ziemi ojczystej - dodaje włodarz powiatu.

Komentarze...