MPK kupi nowe autobusy i unowocześni system obsługi
access_time 2019-08-14 11:41:00
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie otrzyma z Unii Europejskiej 6 mln 944 tys. zł dofinansowania na zakup niskoemisyjnych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG, dostosowanie zaplecza technicznego i modernizację systemów zarządzania ruchem.

Unijne dofinansowanie przeznaczone zostanie na zakup pięciu nowoczesnych, ekologicznych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG oraz zakup elektronicznych systemów usprawniających miejską komunikację. - Po zrealizowaniu dostawy tych autobusów, którą przewidujemy na wiosnę 2020 roku, udział floty gazowej w naszym taborze wyniesie ponad 1/3. Nowe autobusy CNG zastąpią wyeksploatowane autobusy hybrydowe (diesel/elektryczny) Mercedes Benz CITO. - informuje Jerzy Wiatr, prezes MPK.

Przede wszystkim miejska komunikacja autobusowa zostanie zintegrowana z rowerem miejskim. W autobusach będą wyświetlane informacje jaka liczba rowerów znajduje się na poszczególnych stacjach – będzie można się przesiąść i dalszą podróż odbyć rowerem. To pierwszego tego rodzaju usprawnienie w Polsce. Kolejną nowością będzie dynamiczny system informacji przesiadkowej – na elektronicznych tablicach w autobusach wyświetlane będą na bieżąco informacje o tym, jakich linii pojazdy będzie można „złapać” na kolejnych przystankach.

Nowością będzie też możliwość opłacenia przejazdów miejskim autobusem przy pomocy karty płatniczej, bez konieczności wcześniejszego zakupu jakiegokolwiek biletu. Docelowo opłaty będą pobierane w systemie check in – check out, czyli ile przejedziemy, tyle zapłacimy. Wchodząc do autobusu zbliżamy kartę do czytnika i system rejestruje rozpoczęcie podróży, wysiadając zbliżamy kartę ponownie i system rejestruje zakończenie jazdy. Jeżeli pasażer dysponuje tego rodzaju usługą, kartę płatniczą może zastąpić smartfon z modułem NFC. Zapłaty za przejazd kartą rejestrowane są w centralnym module obsługującym autobus i w każdej chwili mogą zostać zweryfikowane przez kontrolera biletów. 

Z unijnych funduszy zmodernizowane zostaną również systemy liczenia pasażerów i system łączności radiowej z autobusami. Zostanie także przebudowany warsztat napraw w MPK. - Zbudujemy pierwszy w Polsce system usprawniający ruch komunikacji miejskiej oraz ruch drogowy w mieście, którego zadaniem będzie zbieranie danych o wszelkich utrudnieniach i uszkodzeniach na drogach obsługiwanych przez MPK. - przekonuje Jerzy Wiatr. - Dane będą przekazywane w czasie rzeczywistym do Miejskiego Centrum Zarządzania Ruchem oraz ZDiK i znakomicie uzupełnią działanie budowanego w tej chwili przez miasto zaawansowanego systemu ITS. 

Wartość całego projektu to ponad 10 mln zł.

Fot. MPK Tarnów

Komentarze...