Znamy laureatów Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury
access_time 2019-05-31 09:04:00
Podczas czwartkowej sesji radni zdecydowali, do kogo w tym roku trafią wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Zostaną one wręczone w pięciu kategoriach podczas czerwcowych Dni Tarnowa – Zdearzeń.

Nagrody przyznaje Rada Miasta na wniosek 16-osobowej Kapituły Nagród, w skład której wchodzą: prezydent miasta lub wskazany przez niego pełnomocnik, przewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków oraz przedstawiciele Rady Kultury. W tym roku do Wydziału Kultury magistratu wpłynęło około pięćdziesiąt wniosków. 

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej postanowiono wyróżnić Wiesławę Hazukę, choreografkę Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, dzięki której zespół wzbogacił się o nowe suity, widowisko „Wesele” oraz zdobył wiele nagród i wyróżnień. Marcin Lewandowski, współtwórca m.in. Tarnowskiej Ligi Debatanckiej czy Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, otrzyma nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. 

Nagrodę „Nadzieja roku”, którą przyznaje się wybitnie uzdolnionym młodym twórcom, w tym roku odbierze Michał Niedbała, pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów duetów fortepianowych, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

„Mecenasem Kultury Tarnowa” z kolei, czyli honorowym wyróżnieniem, potwierdzonym statuetką, okolicznościowym dyplomem, wpisaniem laureata do Księgi Nagród Miasta Tarnowa oraz prawem posługiwania się przez rok tytułem „Mecenas Kultury Tarnowa” w swoich działaniach reklamowych i promocyjnych, odznaczona zostanie Fundacja Bema20.

W ramach nagród kulturalnych przyznaje się także tę honorową, którą otrzymuje laureat za wybitne zasługi i osiągnięcia w pracy artystycznej lub upowszechniania kultury. Do wygranego, którym w tym roku jest Otto Schier, trafi suma 10 tysięcy złotych. Otto Schier to architekt od 1959 r. związany z Tarnowem.

Przypomnijmy, że dotychczas laureatami Nagród Miasta Tarnowa byli m.in.: chór Gos.pl, Wojciech Klich, Teresa Szafrańska, Witold Pazera, Tadeusz Koniarz, Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, Adam Bartosz czy Zbigniew Kłopocki.

Na zdj. ubiegłoroczni laureaci Nagrody Honorowej, Elżbieta i Witold Pazerowie. Fot. UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A