Kolejna grupa zawodowa żąda podwyżek. Rozpoczął się protest fizjoterapeutów
access_time 2019-05-08 15:33:00
Ledwo zakończył się strajk nauczycieli, a już ruszył protest innej grupy zawodowej. Tym razem o podwyżki walczą fizjoterapeuci. Wśród ich postulatów znalazły się m.in. podwyżka pensji o 1600 zł brutto, urlopy szkoleniowe i lepszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty. W Tarnowie do protestu przyłączyli się fizjoterapeuci ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza oraz z przychodni przy ul. Mostowej.

Strajk przebiega pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów" i jest protestem kroczącym. Jego pierwszy etap to akcja masowego oddawania krwi. Fizjoterapeuci zgłaszali się do punktów krwiodawstwa, oddawali krew i tym samym wykorzystywali przysługujący im za to dzień wolny od pracy. Tak było też w Tarnowie, gdzie w specjalnym krwiobusie, który zaparkował przy dworcu PKP stawiło się około czterdziestu fizjoterapeutów ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz Szpitala Powiatowego w Brzesku. Na tym jednak nie koniec. Kolejną fazą akcji protestacyjnej jest tzw. strajk włoski, czyli drobiazgowe i powolne wykonywanie obowiązków. Fizjoterapeuci zapowiadają też masowe wizyty u lekarza po zwolnienia lekarskie, natomiast ostatnim etapem ma być głodówka.

- Dzisiaj sytuacja fizjoterapeutów w Polsce jest dramatyczna. Fizjoterapeuta po studiach magisterskich zarabia 1600-1800 zł - informuje dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. W całym kraju do protestu dołączyło około 5 tysięcy osób z 450 placówek.

Komentarze...