Spotkanie z absolwentami ZSP - Agnieszką Pinderą i Bartłomiejem Bałutem
access_time 2019-03-19 03:39:00
Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zapraszają na spotkanie z absolwentami ZSP Agnieszką Pinderą i Bartłomiejem Bałutem w środę, 20 marca o godz. 17:45 w siedzibie BWA. Wstęp wolny.

BWA w Tarnowie zaprasza na trzecie spotkanie z absolwentami Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Projekt obejmuje pokazy, wystawy i prezentacje a koncepcja spotkania zakłada przedstawienie dwóch indywidualności – interesujących młodych ludzi osiągających sukcesy artystyczne i komercyjne. To zderzenie wyboru różnych dróg kariery zawodowej, gdzie punktem wyjścia stał się tarnowski Plastyk. Celem projektu jest akcja promowania absolwentów, którzy prezentując swoje działania potwierdzają, że pracując osiągają efekty i dążąc do celu odnoszą sukces. Przedstawiamy absolwenta jako dojrzałą, kreatywną osobę, której decyzje i osiągnięcia mają źródło w Liceum Plastycznym. Ważnym aspektem akcji jest ukazanie procesu oraz dzielenie się doświadczeniami wyniesionymi z pracowni szkoły średniej w kontynuacji z dalszym kształceniem i pracą zawodową.

Gdzie może szukać pracy absolwentka i absolwent „plastyka”? Jak wyglądają możliwości zatrudnienia w instytucjach kultury? Jak pozostać w polu sztuki, niekoniecznie będąc artystką czy artystą? Podczas spotkania porozmawiamy o zadaniach jakie stoją przed kuratorami i producentami wystaw. Przyjrzymy się bliżej różnym modelom instytucji, w tym m.in. ośrodkom rezydencyjnym i inicjatywom prowadzonym przez artystów. 

Agnieszka Pindera - absolwentka tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Kuratorka i teoretyczka sztuki współczesnej, aktualnie związana z Muzeum Sztuki w Łodzi. Poprzednio pracowała m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie gdzie prowadziła program rezydencji artystycznych. Przygotowała wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym prezentację instalacji Konrada Smoleńskiego w Pawilonie Polskim na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji (we współpracy z Danielem Muzyczukiem). Członkini AICA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej). Inicjatorka i redaktorka książek: „Praktyczny poradnik dla artystów” i „Inicjatywy i galerie artystów” (we współpracy z Anną Ptak i Wiktorią Szczupacką). Kuratorka (wspólnie z Mariką Zamojską) wystawy „Jak się staje, kim się jest”, która inaugurowała działalność BWA Tarnów w Pałacyku Strzeleckim.

Bartłomiej Bałut - urodzony w 1976 roku w Tarnowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie w roku 1996. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w roku 2001. Od roku 2000 zatrudniony w uczelni macierzystej, obecnie adiunkt na Wydziale Malarstwa. Ponadto prowadzi pracownię Grafiki Reklamowej w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie. Od roku 2015 dyrektor Instytutu Sztuki. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Wystawy indywidualne w kraju i za granicą. Udział w wielu wystawach zbiorowych.

Na uczestników spotkania czekają upominki – wydawnictwa związane z działalnością gości spotkania: Agnieszki Pindery i Bartłomieja Bałuta.

Fot. B. Balut, "Dobro jest poniekąd pełne rozpaczy"

Komentarze...