Już nie tylko rolnik kupi grunty. Zmiany w obrocie ziemią rolną
access_time 2019-03-07 15:45:00
Rolnikom będzie łatwiej sprzedawać nieduże działki i grunty rolne. Na chwilę obecną mogli swobodnie obracać ziemią wyłącznie do 30 arów. Po nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią będzie to maksymalnie hektar, a grunty rolne będą mogły kupić także osoby niebędące rolnikami.

O planowanych zmianach w prawie mówił dziś w Tarnowie poseł Porozumienia Michał Cieślak. - Dzięki zmianie przepisów, grunty rolne, także te z nieruchomościami czy budynkami gospodarskimi będą mogli wykupić między innymi mieszkańcy miast, niezwiązani z działalnością rolniczą. Te osoby będą mogły swobodnie wykorzystać parcele do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych – mówi poseł Cieślak. Zmiany w ustawie są istotne również dla mieszkańców miast – grunty rolne w granicach administracyjnych samego tylko Tarnowa to prawie 2,5 tysiąca hektarów. 

- Oznacza to, że wszystkie grunty rolne znajdujące się w granicach administracyjnych miast będą mogły zostać przeznaczone do różnych celów inwestycyjnych przez samorządy, jak również przez deweloperów, co powinno korzystnie wpłynąć na obniżenie cen mieszkań. Dotychczas przekształcenie gruntów rolnych na terenie miejskim wymagało długotrwałej, kosztownej i skomplikowanej procedury - zaznacza poseł.

Parlamentarzysta podkreśla, że rozszerza się także katalog osób mogących dziedziczyć gospodarstwo i grunty rolne - do rodzeństwa, pasierba czy rodziców rolnika. Poseł Michał Cieślak zaznacza, że nowe przepisy wzmacniają rolę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Wprowadzenie nowych przepisów ma także ułatwić firmom i przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie obszarów wiejskich, zakup gruntów pod potrzeby inwestycji i rozwoju. 

Projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią znajdzie się prawdopodobnie na posiedzeniu Rady Ministrów już w przyszły wtorek. Nowe przepisy dotyczące wykupu i sprzedaży gruntów rolnych mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A