To już pewne. Bez względu na system naliczania, czeka nas drastyczna podwyżka opłat za śmieci
access_time 2019-02-20 07:34:00
Pomysł prezydenta Romana Ciepieli, by zmienić dotychczasowy system naliczania "od osoby", na zależny od ilości zużytej wody, nie znalazł szerszego uznania w gronie tarnowskich radnych. Prezydent chce przedstawić radzie alternatywną propozycję, którą będzie pozostawienie takiego systemu, jaki obowiązuje dotychczas, ale z podniesieniem stawki do 16 złotych 20 groszy.

Zamiast opłaty od mieszkańca - powiązanie stawek za odbiór odpadów zmieszanych z ilością zużytej wody. Z taką propozycją wyjdzie do radnych prezydent Tarnowa na najbliższej sesji. - Uregulowanie opłat jest konieczne. Robią to wszystkie gminy – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W 2014 roku opłata za odbiór odpadów zmieszanych została decyzją radnych obniżona do 8,5 złotego od osoby. Od tej pory miasto z każdym rokiem dopłaca więcej do gospodarki odpadami. Deficyt prognozowany na ten rok ma wynieść 11,5 miliona złotych. - To poziom nieakceptowalny dla utrzymania równowagi budżetowej – argumentuje prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Co więcej, na dopłacanie z miejskiego budżetu do gospodarki odpadami zgody nie wyraża Regionalna Izba Obrachunkowa. Zgodnie z przedstawionym przez prezydenta projektem uchwały, opłata za odbiór odpadów zmieszanych, po powiązaniu jej z ilością zużytej wody, wynosić będzie 13,44 złotego. - Najbardziej sprawiedliwe wydaje się łączenie stawki z osobą, która wytwarza odpady, mamy z tym jednak w Tarnowie problem – mówi prezydent miasta i dodaje, że deklaracje śmieciowe, na podstawie których pobierana jest opłata, złożyło tylko 89 tysięcy ze 108 tysięcy mieszkańców. Miasto nie ma formalnej i zgodnej z prawem możliwości dyscyplinowania osób, które tego nie zrobiły, gdyby natomiast powiązać „śmieciowe” stawki z ilością zużytej wody, płaciliby wszyscy. Tymczasem w ciągu czterech ostatnich lat liczba odbieranych odpadów wzrosła o pięć tysięcy ton, w górę idą też koszty gospodarki śmieciami. Teraz miasto odbiera około 30 tysięcy ton odpadów zmieszanych rocznie, a do każdej tony trzeba dopłacić 300 – 400 złotych. Tylko w stosunku do roku ubiegłego ten koszt wzrósł o 100 złotych na tonie, rośnie też ilość odpadów zielonych i wielkogabarytowych.

Alternatywą dla propozycji prezydenta jest pozostawienie takiego systemu, jaki obowiązuje obecnie, czyli opłaty za odbiór odpadów zmieszanych, liczonej od mieszkańca. Nie zmieni to jednak faktu, że zmiana stawki będzie konieczna i opłata może wówczas wynieść 16,20 złotego. - To i tak mniej, niż w innych gminach – wylicza Stefan Piotrowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Tarnowa. Przykładowo – w Krakowie mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą 26 złotych od osoby, we Wrocławiu 22 złote, a w mniejszym od nich Ostrowie Wielkopolskim – 18 złotych. Tyle samo wynosi opłata w gminie Bochnia, z kolei w Radłowie stawka to 15 złotych od osoby za odbiór odpadów raz w tygodniu, a w Lisiej Górze – 15 złotych od osoby za odbiór raz na trzy tygodnie. W Tarnowie odpady odbierane są częściej - raz w tygodniu z osiedli domków jednorodzinnych, ale z bloków – od trzech do nawet pięciu razy w tygodniu.

Zmiana opłat powinna wejść w życie z początkiem kwietnia. Ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej w Tarnowie. Radni zajmą się tą sprawą na najbliższej sesji, w przyszłym tygodniu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A