Historyczny protokół z obrad Rady Miejskiej będzie można zobaczyć w muzeum
access_time 2018-11-09 11:21:00
W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tarnowskim Muzeum Okręgowym po raz pierwszy w historii publicznie zaprezentowany zostanie, stanowiący obecnie własność Archiwum Narodowego w Krakowie, „Protokół z obrad Rady Miejskiej w Tarnowie z 30 października 1918 r.”.

Przypomnijmy, że w czasie, gdy przywódcy przewrotu wojskowego, na czele z Janem Stylińskim i Władysławem Dziadoszem, przygotowywali się do przejęcia miejscowego garnizonu i obsadzenia najważniejszych pod względem strategicznym punktów w Tarnowie, burmistrz Tadeusz Tertil przewodniczył nadzwyczajnemu posiedzeniu Rady Miasta. Posiedzenie to, uznawane za preludium późniejszych przemian, rozpoczęło się 30 października 1918 r., o godz. 18, w sali tarnowskiego Ratusza, a udział w nim wzięło 26 radnych. To właśnie w dokumencie, który od najbliższej niedzieli prezentowany będzie w tarnowskim Muzeum Okręgowym, odnotowany został fakt, że zadeklarowali oni oddanie Tarnowa pod władzę rządu warszawskiego, a tym samym odrzucili władzę austriackiego zaborcy.

Prezentowany protokół jest wyjątkowym i bezcennym świadectwem, potwierdzającym niezwykle odważną, a przede wszystkim wczesną reakcję władz Tarnowa na ówczesną, dynamiczną sytuację polityczną. Dowodem zmysłu politycznego burmistrza Tadeusza Tertila, jak również podsumowaniem dotychczasowych działań niepodległościowych tarnowskiego samorządu – widocznych chociażby w fakcie przemianowania nazwy ulicy Krakowskiej na Niepodległości czy przyjęcia w styczniu 1918 r. „rezolucji niepodległościowej”.

Prócz wspomnianej deklaracji, w protokole znalazły się także inne interesujące informacje związane z przebiegiem posiedzenia. Dotyczyły one m.in. udzielenia zgody na objęcie przez Tadeusza Tertila funkcji w zarządzie Polskiej Komisji Likwidacyjnej oraz decyzji o wysłaniu telegramów gratulacyjnych do tworzących się państw: czeskiego (Czechosłowacja) i południowosłowiańskiego (Królestwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów).

Premierowy pokaz dokumentu odbędzie się w niedzielę, 11 listopada o godz. 10 w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 3). Tego dnia wstęp na czynną do godz. 18 wystawę będzie wolny. O każdej pełnej godzinie odbywać będą się ponadto prelekcje przeprowadzane przez pracowników Działu Historii. Dokument eksponowany będzie w tarnowskim muzeum do końca listopada.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A