Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca
access_time 2018-11-06 05:02:00
18 listopada o godz. 16.00 w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert z okazji 55-lecia istnienia grupy oraz 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. W programie znajdą się tańce narodowe, Widowisko "Wesele" oraz premiera krakowskiego programu "Tańcujemy wszyscy".

W repertuarze koncertu znajdą się tańce narodowe, tańce i pieśni Pogórzan z okolic Krosna „Przyjechoł Jasieńko”, Tańce i śpiewy z regionu rzeszowskiego „A wtawojze Jagódecko”, fragment widowiska taneczno-muzycznego opartego na muzyce, śpiewie i tańcach Księstwa Łowickiego "Wianki", tańce i śpiewy z Zamagórza Spiskiego oraz polki „starokrakowskie”. Nie zabraknie również widowiska "Wesele" opartego na tradycji zwyczaju weselnego, śpiewach i tańcach z regionu Powiśla Dąbrowskiego.
Zespołowi akompaniuje orkiestra w składzie: Walenty Kwapniewski, Władysław Strejczek, Maciej Tyrka, Małgorzata Baran, Józef Kwapniewski, Krzysztof Krawczyk, Martyna Stańczyk, Mirosław Kaczmarczyk, Tadeusz Kawa, Józef Partyka. 
 
Widowisko „Wesele”
Nadzwyczajne, doskonale zagrany spektakl teatralno – taneczny, nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Zeszłoroczna premiera okazała się być wydarzeniem roku. Program otrzymał doskonałe recenzje dziennikarzy i folklorystów.               
Samo „Wesele" przedstawia tradycje obrzędu z regionu Krakowa Wschodniego w charakterystycznych scenach: powitania, życzeń, poczęstunku, oczepin, obdarowywania, zabawy. Na scenie będzie tradycyjnie i gościnnie pod każdym względem. Autorzy widowiska opierali się na publikacji Oskara Kolberga oraz opisach etnograficznych, muzycznych, a także przekazach ustnych. Kostiumy zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów - oryginalnych ubiorów, zgromadzonych np. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Zespół używa specyficznych rekwizytów weselnych: dzieży - symbolizującej płodność, rózgi weselnej starosty - symbolu zdrowia i dostatku, przetaka, kołacza, chleba i wielu innych. Widowisko jest żywiołowym, barwnym, doskonale zagranym i zatańczonym spektaklem. W historii zespołu nie było dotąd takiego programu!
 
Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy"

"Świerczkowiacy" za programy posiadane w swym repertuarze otrzymują liczne nagrody, które są potwierdzeniem wysokiego poziomu merytorycznego i artystycznego grupy. W 2013 roku Zespół został uhonorowany Odznaczeniem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ostatnim czasie do swej licznej kolekcji nagród i wyróżnień Świerczkowiacy dołożyli otrzymaną w czerwcu br. Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, a podczas tegorocznej edycji 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej i 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu (jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie) międzynarodowe jury przyznało zespołowi jedną z 5 nagród za wyjątkową pieczołowitość w odtworzeniu obrzędu weselnego i wykorzystaniu zapomnianych pieśni. We wrześniu zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu "Tęcza Polski" w Polanicy Zdrój, gdzie za prezentację tańców i śpiewów ze Spisza otrzymał pierwszą nagrodą.

  • choreograf zespołu: Wiesława Hazuka
  • choreograf grupy młodzieżowej: Beata Hazuka - Skoropad
  • chórmistrz: Marta Cichoń
  • kierownik muzyczny: Andrzej Radzik
  • akompaniator: Jerzy Bardel
  • kostiumy: Anna Bandyk - Jarmuła
  • kierownik zespołu: Katarzyna Kokoszka
     

Cena biletu: 20 zł

Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM

Mecenasem Centrum Sztuki Mościce jest GRUPA AZOTY.

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A