Uwaga na Barszcz Sosnowskiego! Pojawił się w Tarnowie
access_time 2018-06-25 14:00:00
W Tarnowie odnotowano już przypadki pojawienia się Barszczu Sosnowskiego, zwanego inaczej "zemstą Stalina" - śmiertelnie niebezpiecznej rośliny.

Straż Miejska w Tarnowie zwraca się do mieszkańców z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów po łąkach i trawnikach zlokalizowanych w pobliżu skupisk drzew i krzewów. Prośba ta jest związana ze zgłoszeniami dotyczącymi Barszczu Sosnowskiego, który pojawił się na terenach zielonych, łąkach i trawnikach usytuowanych w okolicach ulicy Jana Pawła II, Błonie i przyległych. Ponadto Straż Miejska apeluje o natychmiastowe zgłaszanie przypadków zauważenia Barszczu Sosnowskiego (tel. 986 lub 14 621 14 25).

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to bardzo niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została sprowadzona do Polski z Kaukazu pod koniec lat. 50 XX wieku. Nazwa chwastu pochodzi od botanika rosyjskiego pochodzenia - Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Zaczęto go uprawiać na dużą skalę w okresie stalinowskim, by służył jako pasza dla bydła. Szybko jednak okazało się, że to bardzo groźny gatunek, który wymknął się spod kontroli i zaczął się rozprzestrzeniać.

Roślina wydziela niebezpieczne olejki, zawierające furanokumaryny, które w kontakcie ze skórą powodują groźne oparzenia (II i III stopnia) z pęcherzami. W skrajnych przypadkach oparzenia prowadzą nawet do śmierci. Szkodliwość barszczu Sosnowskiego nasila się latem, gdy panuje słoneczna i upalna pogoda. Roślina wydziela wtedy toksyny nawet na odległość kilku metrów. Skutkiem mogą być uszkodzenie dróg oddechowych, wymioty, a nawet uszkodzenie wzroku. 

Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina przerośnięty koper. Osiąga nawet 4 metry wysokości, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Liście składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Białe kwiaty zebrane są w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm.

 

Fot. By Popadius - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7324061

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A