Kandydaci do nagrody „Veritatis Splendor” poszukiwani
access_time 2018-04-19 02:31:00
Do 30 czerwca zgłaszać można kandydatów do drugiej edycji międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”, wyróżnienia, które przyznawane jest osobom dialogu, kierującym się w swoim życiu i działalności nauką Jana Pawła II. Na laureata czeka srebrny laur oraz równowartość 100 tysięcy dolarów.

Nagrodę ustanowił w 2016 roku Samorząd Województwa Małopolskiego, a przyznawana jest ona co dwa lata osobom, fundacjom oraz stowarzyszeniom za działanie i postawę bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Pierwszą laureatką nagrody została siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy, doceniona za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego szacunku. Siostra Rosemary od sześciu lat prowadzi w swoim kraju szkołę dla ofiar tamtejszej wojny, głównie dla młodych dziewcząt. W miejscu stworzonym przez nią znajdują one opiekę, bezpieczne schronienie, naukę, a przede wszystkim odzyskują poczucie własnej godności.

Kandydatów do Nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor” zgłaszać mogą zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Ostatecznego wyboru dokona międzynarodowa kapituła nagrody. Przewodniczy jej kardynał Stanisław Dziwisz, a w jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele i dobroczyńcy.

- Nagroda przyczynia się do podkreślenia tożsamości Małopolski na arenie międzynarodowej, pokazania jej wyjątkowości i dziedzictwa intelektualnego. To również forma uhonorowania Jana Pawła II, którego zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami są na świecie powszechnie doceniane – mówi pomysłodawca i inicjator wyróżnienia, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Leszek Zegzda.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A