"Książę i dybuk" na jednorazowym pokazie już dziś w kinie Millennium
access_time 2018-06-11 05:46:00
Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości. Projekcja już dziś, początek o 20.30.
  • Książę i dybuk
  • The Prince and the Dybbuk
  • reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski
  • Polska, Niemcy, 70 min., 80 min.

„Książę i dybuk” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Piotr Rosołowski - absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" oraz współreżyser filmu "Efekt domina" wspólnie z Elwirą Niewierą. Autor zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

Elwira Niewiera - reżyserka i badaczka. Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny "Bułgarskie historie" wziął udział w wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i był dystrybuowany w niemieckich kinach studyjnych. Elwira pracowała też jako asystentka reżysera i przy dokumentacji do nominowanego do Oscara filmu "Królik po berlińsku". Od 2008 roku jest dyrektorem polsko-niemieckiej fundacji Nowa Ameryka.

KINO MILLENNIUM: 11 VI 2018, godz. 20.30.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A