Tarnowscy innowatorzy z nagrodami
access_time 2017-12-07 06:08:00
Ekologiczny dodatek do węgla, zmniejszający ilość szkodliwych pyłów, powstających podczas spalania i emitowanych do atmosfery, mierniki do monitorowania jakości powietrza i specjalistyczna sonda do wykrywaczy metali to projekty, nagrodzone w tegorocznej, drugiej edycji konkursu „Tarnowska Innowacja”, promującego nowatorskie, nieschematyczne usługi, procesy i metody marketingowe lub organizacyjne.

– To nagroda dla osób, które  myślą o przyszłości w sposób absolutnie innowacyjny i  działają tak, aby zmieniać rzeczywistość – podkreślał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Konkurs jest przeznaczony dla mieszkańców Tarnowa, a zgodnie z jego wymogami, przedstawione rozwiązania powinny być nowe lub znacząco udoskonalane. Do tegorocznej edycji „Tarnowskiej Innowacji” zgłoszonych zostało sześć prac, spełniających wymogi formalne, w trzech kategoriach: Kreator, Pionier i Promotor Innowacji.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzą: prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, Piotr Augustyński, zastępca prezydenta do spraw rozwoju gospodarczego, Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jacek Łabno, inicjator konkursu i przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej w Tarnowie, Bożena Szołtysek, kanclerz Tarnowskiej Szkoły Wyższej oraz Leszek Nowicki, prezes Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zdecydowała o przyznaniu trzech nagród.

W kategorii Pionier Innowacji nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych otrzymał Marek Chyc, za projekt „Ekologiczny dodatek do węgla”, a w kategorii Promotor Innowacji nagrody równorzędne, po 12,5 tysiąca złotych otrzymały firmy: IDEA Group Tomasz Kubisztal oraz MAS Katarzyna Szarkowicz – Ziaja, Halina Ziaja s.c.

Prezentując swój projekt zgromadzonym na Sali Lustrzanej Marek Chyc, nagrodzony w kategorii Pionier Innowacji mówił, że zawierający tlenki żelaza dodatek, w który można wzbogacać węgiel już na etapie wydobywania go w kopalniach, ogranicza emisję zanieczyszczeń, takich jak sadza i tlenek węgla oraz związków rakotwórczych.

- Dzięki temu możemy też spalać mniej paliwa dla uzyskania tej samej ilości ciepła – podkreślał wynalazca i dodał, że dodatki do węgla już istnieją, jednak większość z nich zawiera substancje, mające negatywny wpływ na środowisko i na instalacje, służące do spalania.

Marek Chyc jest chemikiem, pracuje w Zakładzie Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, doktorat uzyskał w Głównym Instytucie Górnictwa. Podkreśla, że jakość powietrza jest mu szczególnie bliska, a nad swoim projektem pracował przez 10 lat. Jego wynalazek został objęty ochroną patentową. Trwają teraz rozmowy o wdrożeniu go do użytku i dodatkowe badania. – Ta nagroda daje szanse na to, że zostaniemy dostrzeżeni przez osoby, które mogą być zainteresowane komercjalizacją naszych wynalazków  – podkreślał Marek Chyc.

Warto dodać, że rok temu Pionierem Innowacji został inny naukowiec z PWSZ, dr inż. Daniel Król z Zakładu Informatyki.

W kategorii Promotor Innowacji kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody. Tomasz Kubisztal, właściciel firmy IDEA Group został nagrodzony za Tarair.pl, czyli komercyjne pomiary jakości powietrza, które mogą wykonywać dowolne osoby. Z wykształcenia jest technikiem – mechanikiem, programistą i informatykiem. Pracował w korporacjach, ale – jak mówi – od dawna marzył o prowadzeniu własnej produkcji. Spełnił marzenie, jest producentem drukarek 3D, zajmuje się też pomiarami marketingowymi, a pomysł prowadzenia pomiarów jakości powietrza narodził się w marcu. Jego stacje monitorujące powietrze mają być niedrogie, dostępne dla każdego.  - Powinniśmy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy i umieć wskazać miejsca, w których jest ono najlepsze, aby tam, na przykład, budować mieszkania – podkreśla.

Katarzyna Szarkowicz – Ziaja, właścicielka firmy MAS, zajmującej się produkcja sond do wykrywaczy metali, laureatka równorzędnej nagrody w tej samej kategorii, podkreślała, że jej wynalazek ma służyć ludziom zainteresowanym historią, lubiącym przygodę i niestandardowe sposoby spędzania wolnego czasu oraz  ...poszukiwaczom skarbów, spotykającym się na zlotach i zawodach w poszukiwaniu ukrytych wcześniej przedmiotów. – To jedno z przyjemniejszych hobby. Ja również, z mężem i dziećmi, uczestniczę w takich wyjazdach – podkreśla. Sonda do wykrywaczy metali, produkowana przez MAS, w całości powstaje w Polsce, cechuje się wysoką jakością i mimo swoich dużych rozmiarów, jest lżejsza od urządzeń konkurencji. Firma powstała pół roku temu, ale kooperuje już ze światowymi producentami tego typu sond.

Honorowy patronat nad Tarnowską Innowacją 2017 objął marszałek Małopolski, Jacek Krupa.

Komentarze...