Lekarze o psychice Polaków
access_time 2017-12-05 06:00:00
Kilkudziesięciu lekarzy z Tarnowa i okolic poszerzyło swoją wiedzę o najbardziej istotne fakty dotyczące problemów Polaków ze zdrowiem psychicznym. W Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Ogólnym ZPS przy ul. Mostowej zorganizowano spotkanie „Dialogi interdyscyplinarne – rozmowy między psychiatrą a lekarzem rodzinnym".

– Inicjatywa powstała z rozmów między osobami naszego zespołu. Mamy pacjentów, którzy trafiają do nas z różnych miejsc. Bardzo często lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, która może zauważyć, ze danej osobie potrzebna jest pomoc, gdyż ma zaburzenia psychiczne. W związku z tym chcieliśmy porozmawiać z lekarzami rodzinnymi na temat ich potrzeb oraz wytłumaczyć, jak w prosty i szybki sposób rozpoznać, kiedy pacjenta należy objąć leczeniem w ramach POZ, a kiedy jego stan wymaga konsultacji z psychiatrą – tłumaczy lek. Ines Szczepańska, specjalista psychiatra, psychoterapeuta i kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Ogólnego Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Statystyki mówią same za siebie – średnio, do placówek psychiatrycznych w Polsce zgłasza się rocznie ok. 1,5 mln osób. Mało tego, co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, a w wyniku samobójstw ginie znacznie więcej osób niż w wypadkach.

– W społeczeństwie nadal istnieje stygmatyzacja zaburzeń psychicznych. Chcemy to zmieniać od podstaw, czyli lekarzy rodzinnych. Lawinowo rośnie rozpowszechnienie depresji i zaburzeń lękowych. Dlatego chcemy przybliżyć lekarzom, czym zajmujemy się na oddziale dziennym, a także wskazać różnice w kompetencji różnych specjalistów. Zauważyliśmy również, że wśród lekarzy może występować niedostateczna wiedza, w jaki sposób kierować pacjenta do naszego oddziału – dodaje lek. Ines Szczepańska.
 

Komentarze...