Fundacja im. Abpa Jerzego Ablewicza przyznała kolejne stypendia
access_time 2017-10-31 06:48:00
109 uczniów w tym roku szkolnym będzie otrzymywać stypendia od Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Większość ze stypendystów to uczniowie, którzy kolejny już rok będą otrzymywać stypendia naukowe. Rada Fundacji zdecydowała, że w tym roku do programu stypendialnego zostanie włączonych kolejnych 45 uczniów.

W sobotę dołączyli oni do grona stypendystów. Mszy św. o godz. 10.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie będzie przewodniczył bp Stanisław Salaterski – przewodniczący Rady Fundacji. Biskup wręczył listy gratulacyjne nowym 45 stypendystom. Są to uczniowie klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Fundacja im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza wspiera zdolną młodzież z rodzin mniej zamożnych. Przez dziesięć miesięcy będą oni otrzymywać pomoc finansową, która pomoże im w edukacji i rozwijaniu swoich zainteresowań. Uczniowie klas siódmych i gimnazjów będą otrzymywać miesięcznie 250 zł, zaś uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 300 zł.

- Jeśli uczniowie spełniają kryteria, to taką pomoc mogą otrzymywać przez kilka lat nauki. Najczęściej przeznaczają pieniądze na pomocne szkolne, kursy, dojazdy do szkoły. Młodzieży dedykowany jest także program wychowawczy i formacyjny, który ma na celu poznanie patrona – abpa Jerzego Ablewicza – mówi ks. Robert Dytko, sekretarz Fundacji.

Pieniądze na stypendia pochodzą głównie ze składek zbieranych podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania. Do tego dochodzą także wpłaty indywidualne od ofiarodawców.

Fundacja im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, biskupa tarnowskiego w latach 1962-1990, została utworzona w 1993 r. Pierwsze stypendia zostały przyznane w roku szkolnym 1998/1999.

Komentarze...