Tarnów powyżej średniej dochodów na mieszkańca
access_time 2017-08-11 06:39:00
Polska Agencja Prasowa opublikowała ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce. Tarnów znalazł się na 80. miejscu w zestawieniu obejmującym 2478 gmin, wyprzedzając m.in. Oświęcim, Brzesko, Gdynię i Szczecin.

Kryterium branym pod uwagę przy opracowywaniu rankingu były nie tylko dochody własne samorządów, ale także subwencja ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki pozyskane z Unii Europejskiej. Najwyżej w zestawieniu, niezmiennie od kilku lat, jest gmina Kleszczów (woj. łódzkie). Tam suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła poziom niemal 48 tys. zł.

Wysokie miejsce w rankingu wynika stąd, że na terenie gminy znajdują się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów (będące oddziałami spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A). W gminie mieszka niemal 5700 osób. 

W pierwszej trójce znalazły się również gminy Rewal (ponad 20 tys. zł przy ponad tysiącu mieszkańców) i Krynica Morska (prawie 18 tys. zł przy 1300 mieszkańcach).

Z kolei najniższe dochody należą do gminy Komprachcice – 2822 zł.

W Tarnowie dochód per capita sięga 5591 zł. To wynik wyższy niż średnia krajowa, który wynosi 4586 zł.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A