Zdrowe jedzenie z badaniem na miejscu w Dąbrowie Tarnowskiej
access_time 2016-08-27 08:00:00
Nadciśnienie tętnicze, które może skutkować zawałem serca czy zaburzeniami widzenia dotyka już co trzeciego dorosłego Polaka. Ryzyko choroby wzrasta u osób z nadwagą oraz prowadzących siedzący i nerwowy tryb życia. Dlatego warto skontrolować ciśnienie podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego w najbliższą niedzielę.

Święto Powiśla połączono z Dożynkami Powiatowymi. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów będą tradycyjne wieńce, oceniane w powiatowym konkursie. Odbędą się też Targi Gospodarcze, promujące rolnictwo i przedsiębiorczość. Na placu przy Centrum Handlowym „Dąbrowiak" zaplanowano wiele atrakcji. Będzie degustacja potraw oraz konkursy z nagrodami dla całych rodzin. Można będzie także posmakować zdrowych, regionalnych potraw, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i miejscowych przedsiębiorców. Na stoisku Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego pojawią się wypieki dzieci, które realizowały projekt „Zdrowo, tanio, oszczędnie”.

Stoisko Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska warto będzie odwiedzić, by w porę zareagować w przypadku problemów ze zdrowiem. Prócz poziomu ciśnienia będą tutaj także prowadzone pomiary poziomu cukru we krwi. To ważne badanie, ponieważ na cukrzycę w Polsce choruje już 2,5 mln osób, a drugie tyle cierpi na tak zwany stan przedcukrzycowy. Milion osób z tej drugiej grupy może w ciągu pięciu lat poważnie zachorować.

Warto podkreślić, że poziom glukozy we krwi nie jest parametrem związanym wyłącznie z cukrzycą. Może on być zaburzony w wielu innych chorobach, dlatego wymaga częstego monitorowania. Normy, jakich należy przestrzegać, są charakterystyczne dla poszczególnych przypadków, a wyniki badań budzące wątpliwości, warto zawsze konsultować z lekarzem. Podczas Święta Powiśla nie zabraknie mini szkoły rodzenia. Specjaliści Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska, w którym w czasie ostatniego roku przyszło na świat już ponad 600 dzieci, będą udzielać porad, dotyczących okresu okołoporodowego.

Prócz degustowania kulinariów podczas Święta Powiśla nie zabraknie propozycji artystycznych. Na scenie zaprezentują się orkiestry dęte, zespoły muzyczne i tancerze. Ciekawie zapowiada się koncert ukraińskiego zespołu choreograficznego „Bałcka gwiazdka". Natomiast gwiazdami wieczoru będą: zespół Feel , który ma rozpocząć koncert około godz.19:15 oraz Sarsa , która zaprezentuje się około godz. 20:30. Prócz możliwości zapoznania się z ofertą lokalnych firm, organizacji pozarządowych i instytucji będzie także okazja, aby poznać propozycję przedsiębiorców z Węgier i Ukrainy. Będą się oni prezentować w ramach międzynarodowej współpracy powiatu dąbrowskiego.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A