System dla niewidzących w tarnowskich autobusach
access_time 2016-03-22 08:50:00
80 pilotów służących do uruchamiania dźwiękowego systemu identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej trafi do niewidzących i słabowidzących mieszkańców Tarnowa. Sprzęt zostanie użyczony nieodpłatnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

- To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. 

System głośnomówiący dla osób niewidomych został zamontowany już w autobusach MPK. Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię.

Zasada działania mechanizmu jest bardzo prosta. Gdy autobus zbliża się do przystanku i jest w zasięgu pilota (około 50 m) należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na pilocie. Autobus „odpowiada” głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy, np.: „Linia dziewięć, kierunek Mościce”. Uruchomienie systemu powoduje wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na autokomputerze kierowcy, który dowiaduje się tym sposobem, że wsiada osoba niepełnosprawna i należy jej pomóc przy wejściu do pojazdu.

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Zadowolenia z nowego systemu nie kryją Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących i  Jan Flasiński, wiceprezes związku. – Będziemy zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża  – mówią jednogłośnie.

Po piloty można zgłaszać się do Referatu Zdrowia magistratu, ul. Goldhammera 3, pokór nr 304. Aby otrzymać sprzęt, konieczne będzie przedstawienie dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność.

Szacuje się, że do Związku Niewidomych i Niedowidzących należy około 100 tarnowian. Jak zapewnia prezydent Roman Ciepiela, jeżeli będzie taka potrzeba, piloty trafią do wszystkich tych osób.

Komentarze...