Kolejne sukcesy Ksawerego Masiuka. Pochodzący z Tarnowca 19-latek zdobył cztery medale podczas pływackich ME w Belgradzie
access_time 2024-06-24 13:33:00
Aż cztery medale przywiózł Ksawery Masiuk z zakończonych w weekend pływackich Mistrzostw Europy w Belgradzie - dwa indywidualne (srebro na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym i brąz na dystansie 100 metrów, również grzbietem) i dwa srebra w sztafetach: 4×100 m dowolnym i 4×100 m zmiennym.

Ksawery Masiuk wywalczył srebrny medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym podczas pływackich Mistrzostw Europy przeprowadzonych w Belgradzie. W finale piątkowych zmagań wyraźnie złamał barierę 25 sekund. Pierwszy w karierze indywidualny medal mistrzostw Europy dał mu rezultat 24.63.

- Sprawdzaliśmy ostatnio z trenerem i na skoku trochę zostają mi nogi. Może trochę za dużo o tym myślałem i dlatego ten element nie wyszedł najlepiej. Samo pływanie było całkiem w porządku. Jest srebro, ale skaczę do sufitu. Liczyłem na więcej, ale Apostolos (Christou - przyp. red.) popłynął szybciej od mojej życiówki - mówił Ksawery Masiuk. Grecki zawodnik zapewnił sobie triumf czasem 23,39 s.

W pływaniu na 100 m stylem grzbietowym Ksawery zdobył brązowy medal - 53,56. Złoto wywalczył Apostolos Christou - 52,23, a drugi był Evangelos Makrygiannis - 52,83. Do dwóch medali indywidualnych 19-latek dołożył też dwa srebra w sztafetach: 4×100 m dowolnym i 4×100 m zmiennym.

"Ksawery wraca z przysłowiową tarczą, choć nie było łatwo, bo pojechał na mistrzostwa prosto z ciężkich treningów przygotowujących go do startu za miesiąc na IO w Paryżu, bez wyświeżenia, bez odpoczynku (...) Coż mogę napisać... ano dostałem medalowy prezent na dzień taty. Dzięki wielkie synu" - napisał w mediach społecznościowych ojciec Ksawerego, Krzysztof Masiuk.

Ksawery Masiuk zapewnił sobie kwalifikację na nadchodzące Letnie Igrzyska Olimpijskie podczas zeszłorocznych zimowych mistrzostw Polski w pływaniu. Igrzyska rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Tegoroczna impreza odbędzie się w Paryżu.