Zwiększaj siłę mięśni treningami, ale nie zapomnij o suplementacji!
access_time 2024-06-13 10:01:00
Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do wyglądu, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Wszystkie te cele można osiągnąć regularną aktywnością fizyczną. Jeśli jednocześnie zależy Ci na zwiększaniu siły swoich mięśni, poza treningami nie zapomnij wspierać organizmu suplementacją. Poznaj polecane propozycje suplementów diety!

Systematyczna aktywność fizyczna jest ważnym elementem dbania o siebie, zarówno w kontekście wyglądu, jak i zdrowia fizycznego czy psychicznego. Jeśli jednym z Twoich celów treningowych jest zwiększanie siły mięśniowej, poznaj najlepsze suplementy na siłę, które Cię w tym wesprą. Oto one!

Kreatyna

Badania naukowe udowodniły, że systematyczna suplementacja kreatyny powoduje wzrost siły dużych grup mięśniowych nawet o 8% w porównaniu do ćwiczących, którzy nie przyjmują tego suplementu. Nie bez powodu kreatyna wciąż uznawana jest za jeden z najlepszych dozwolonych środków anabolicznych, wykorzystywanych zarówno przez zawodników światowej czołówki różnych dyscyplin sportowych, jak i amatorów ćwiczących rekreacyjnie. Może wspomagać zmniejszanie uszkodzeń mięśniowych, poprawę wydolności oraz przyśpieszać regenerację mięśni.

BCAA

Skrótem BCAA określa się 3 istotne dla tkanki mięśniowej aminokwasy rozgałęzione: leucynę, izoleucynę i walinę. Obniżają uczucie zmęczenia po treningu oraz sprawiają, że jednostka treningowa może trwać dłużej i jest w pełni efektywna. To jednak nie wszystko – aminokwasy te są naturalnym składnikiem białek budujących tkankę mięśniową. Dzięki nim mięśnie są wytrzymałe i silne – zarówno w odniesieniu do sportów wytrzymałościowych, jak i tych siłowych.

Sprawdź również: jakie białko wybrać przy redukcji?

L-cytrulina

L-cytrulina jest aminokwasem niebiałkowym, mimo tego ma duży wpływ na siłę mięśni. Wszystko przez to, że stymuluje tlenową produkcję energii przez tkankę mięśniową podczas wysiłku. Innymi słowy, mięśnie mogą pracować dłużej, nie męczą się tak szybko. Działanie cytruliny obejmuje redukcję kumulacji metabolitów wydzielanych w trakcie treningu.

Minerały – wapń, żelazo, cynk, magnez

Wiele osób aktywnych fizycznie zapomina o znaczeniu składników mineralnych. Niedobór wapnia i magnezu wywołuje bolesne skurcze i spazmy mięśniowe, co obniża ich wydajność i pogarsza jakość codziennego życia. Wapń jest ponadto niezbędny do właściwego kurczenia się włókienek mięśniowych podczas ich pracy, podobnie jak cynk. Żelazo jest ważne dla prawidłowego ukrwienia mięśni i produkcji energii. Warto więc suplementować także kompleks minerałów.

Kompleks witamin z grupy B

Na koniec warto wspomnieć o witaminach z grupy B, które w dużej mierze pozwalają utrzymać znaczną siłę mięśni. Udowodniono, że ich niedobór skutkuje znacznym osłabieniem, a nawet dystrofią mięśniową. Pojawiają się bóle mięśni i stany zapalne. Ponadto wiele spośród tych witamin pośrednio bierze udział w potreningowej regeneracji tkanki mięśniowej oraz w budowaniu masy mięśniowej. Korzyści z ich suplementacji będą wszechstronne i z pewnością wykroczą poza obszar tkanki mięśniowej.

pl / fot. bodypak.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821