Dokument "Skąd dokąd" z Grand Prix 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2024-06-09 00:11:00
38. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca. Za nami 12 projekcji konkursowych, filmy młodego widza, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i warsztaty. W tym roku decyzją jury Grand Prix i statuetkę „Maszkarona” otrzymał dokument Macieja Hameli „Skąd dokąd", opowiadający o wojnie na Ukrainie.

Oficjalna gala rozdania nagród odbyła się w sobotę (8 czerwca) w kinie Marzenie. W konkursie głównym 38. TNF wzięło udział 12 polskich filmów, które oceniało jury profesjonalne, jury młodzieżowe oraz publiczność. Ponadto, od kilkunastu lat festiwalowi towarzyszy sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym zgłoszone do konkursu bajki oceniało jury dziecięce.

W tym roku nagrodę za całokształt i wkład w rozwój polskiej kinematografii - statuetkę zatytułowaną "Wieczność" oraz 10 tys. zł. otrzymała Krystyna Janda. Aktorka odebrała nagrodę osobiście z rąk prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego oraz wiceprezydent Agnieszki Kawy po spektaklu „My Way”, który odbył się w czwartek w Centrum Sztuki Mościce.

Nagrodę Jury Dziecięcego - statuetkę "Maszkaronek" i 5 tys. zł zdobyła bajka „Kicia Kocia - Na plaży” w reżyserii Dominika Litwiniaka.

Nagrodą Jury Młodzieżowego - statuetką "Kamerzysta" i 5 tys. zł  za „artystyczne i pełne wrażliwości spojrzenie na transpłciowość” uhonorowany został film „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Nagrodę Publiczności - statuetkę „Publika" i 5 tys. zł otrzymał film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Jury 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w tym roku obradowało w sześcioosobowym składzie pod przewodnictwem Pawła Łozińskiego - reżysera, scenarzysty i producenta filmów dokumentalnych, w którego składzie znaleźli się również: Weronika Bilska – autorka zdjęć filmowych, Julia Kijowska - aktorka teatralna oraz filmowa, Marta Kownacka - reżyserka castingu, Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu oraz Mariusz Włodarski - producent filmowy. Jury miało do dyspozycji nagrodę główną, czyli Grand Prix oraz dwie nagrody specjalne.

Nagroda Specjalna w wysokości 5 tys. zł ufundowana przez Gemini Park Tarnów trafiła do reżysera filmu „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego za „wstrząsającą diagnozę stanu polskiej wsi, ukazaną w spójnej filmowej formie”.

Drugą Nagrodę Specjalną w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez MGGP S.A. przyznano aktorce Małgorzacie Hajewskiej-Krzysztofik za rolę w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „przejmujące świadectwo miłości ponad płcią oraz świadome wykorzystanie narzędzi aktorskich, do stworzenia wielowymiarowej, zapadającej w pamięć postaci. Warsztat wyróżniający najwybitniejszych”.

Natomiast Grand Prix 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej - statuetkę „Maszkarona” i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł otrzymał reżyser Maciej Hamela za film dokumentalny „Skąd dokąd”. Jury dostrzegło w nim „empatyczny, subtelny obraz ludzi w obliczu wielkiej tragedii, pokazany w świadomej reżyserskiej formie. Ten osobisty i mądry film pozwolił nam poczuć się współpasażerami poruszającej podróży, będącej ucieczką od wojny ku nadziei”.

Warto dodać, że „Skąd dokąd” jest drugim filmem dokumentalnym w historii Tarnowskiej Nagrody Filmowej, który zwyciężył w konkursie głównym. Przed rokiem statuetkę „Maszkarona” zdobył Paweł Łoziński za „Film balkonowy”.

Galę wręczenia nagród uświetnił koncert Royal String Quartet.

ac / fot. L. Iwańska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821