Znakomity debiut Macieja Gładysza w Formule 4
access_time 2024-02-13 08:10:00
Maciej Gładysz zaliczył udany debiut w Formule 4. Podczas pierwszej rundy cyklu Formula Winter Series w hiszpańskim Jerez de la Frontera, 15-letni tarnowianin dwukrotnie stanął na podium w klasyfikacji generalnej i trzykrotnie wygrał w klasyfikacji debiutantów.

Po sukcesach w kartingu, Maciej Gładysz zalicza kapitalny debiut w hiszpańskiej Formule 4. Reprezentant holenderskiej ekipy MP Motorsport do pierwszego z trzech wyścigów zakwalifikował się na trzecim miejscu w stawce 38 zawodników z całego świata i na takiej samej pozycji zakończył sobotnie zmagania. W niedzielę rano, tarnowianin ruszył do walki w drugim wyścigu z drugiego pola i po zaciętej walce zajął tę lokatę, po raz drugi stając na tym samym na podium. W trzecim i ostatnim wyścigu weekendu podopieczny Orlen Teamu wystartował z dziewiątego pola. Ostatecznie zdołał przebić się na piątą lokatę, do czwartej pozycji tracąc zaledwie trzy setne sekundy. Co więcej, we wszystkich trzech wyścigach 15-latek wygrał licznie obsadzoną klasyfikację debiutantów, trzy razy stając na najwyższym podium Rookie Trophy.

- Warunki w Jerez były wyjątkowo trudne z powodu zmiennej pogody, ale po udanej pierwszej kwalifikacji byłem w stanie w dwóch pierwszych wyścigach walczyć o czołowe pozycje i dwukrotnie stanąć na podium. Drugi wyścig był szalony, bo procedurę startu powtarzano trzy razy, a na tor dwa razy wyjeżdżał samochód bezpieczeństwa. Byłem jednak w stanie zachować zimną krew i na finiszu naciskać lidera, sięgając po drugie miejsce. Kwalifikacje do ostatniego wyścigu były trochę pechowe z powodu czerwonej flagi na moim najszybszym kółku, dlatego wiedziałem, że po starcie z dziewiątego pola czeka mnie sporo walki. Dwa podia i trzy zwycięstwa w klasyfikacji debiutantów to wspaniały początek nowego etapu mojej kariery. Nie mogę się doczekać wyścigów w Walencji - relacjonował Maciej Gładysz.

W najbliższy weekend na torze Circuit Ricardo Tormo w Walencji odbędzie się druga z czterech rund cyklu Formula Winter Series. Dwie ostatnie zaplanowano natomiast na marzec w Aragonii i Barcelonie. Z kolei w maju tarnowianin rozpocznie rywalizację w mistrzostwach Hiszpanii Formuły 4.

ac / fot. arch. Maciej Gładysz

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821