Pocisk artyleryjski na leśnej polanie w Żurowej
access_time 2024-02-05 13:21:00
Pocisk artyleryjski kalibru 75 mm, pochodzący z czasów II wojny światowej znaleziono na terenie lasu w Żurowej (gm. Szerzyny). Niewybuch został zabezpieczony i wywieziony przez saperów.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie przyjął zgłoszenie od pracownika Lasów Państwowych o znalezieniu na terenie lasu w Żurowej niewybuchu. Na miejsce wysłano policjantów z nieetatowej grupy minersko-pirotechnicznej. Funkcjonariusze zidentyfikowali znalezisko jako pocisk artyleryjski kalibru 75 minimetrów, pochodzący z czasów II wojny światowej. Niewybuch leżał przy pniu drzewa, bezpośrednio na ziemi.

- Powiadomiony został patrol saperski 21 Batalionu Wojska Polskiego z Rzeszowa. Żołnierze przyjechali, zabezpieczyli niewybuch, sprawdzili przyległy teren wykluczając możliwość pozostawienia w tym miejscu innych pocisków, a następnie przetransportowali go i zneutralizowali na poligonie wojskowym - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Policja przypomina, że tego typu znaleziska pomimo upływu lat wciąż są bardzo niebezpieczne i w przypadku ich odnalezienia należy zachować szczególną ostrożność. Niewybuchów i niewypałów nie można odkopywać, przenosić ani dotykać. Należy jak najszybciej powiadomić policję, a do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, oznaczyć miejsce tak, by uniemożliwić dostęp do niego osobom postronnym

ac / fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821