Dzień Sybiraka i 84. rocznica inwazji ZSRR na Polskę. Obchody w Tarnowie
access_time 2023-09-17 21:45:00
W niedzielę, 17 września w Tarnowie odbyły się uroczystości w ramach 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Pamięć zesłanych na Sybir uczcili m.in. władze miasta, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i powiatowego, członkowie Związku Sybiraków, służby mundurowe, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie, odprawioną w bazylice katedralnej. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie rozpoczęła się uroczystość patriotyczna. Po jej zakończeniu wystąpił Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

17 września 1939 r. Związek Sowiecki wypełniając ustalenia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow, sprzymierzył się z Niemcami hitlerowskimi i bez wypowiedzenia wojny dokonał zbrojnej agresji na Polskę. Od tego dnia rozpoczęły się mordy na polskich oficerach i inteligencji, w których oprócz oddziałów wojska oraz NKWD, uczestniczyli przedstawiciele mniejszości narodowych II RP (Białorusini, Ukraińcy, Żydzi). Sowiecka agresja zapoczątkowała też masowe wywózki naszych rodaków w głąb ZSRR. Wielu z nich zostało na „nieludzkiej ziemi” na zawsze. Obchodzony 17 września Dzień Sybiraka ma upamiętniać wszystkich Polaków, którzy zginęli na zesłaniu, którym udało się po tułaczce powrócić do kraju, oraz tych, którzy pozostali w miejscu zesłania.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821