Na os. Zielonym w Tarnowie uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru im. Janusza Kurtyki
access_time 2023-07-17 15:09:00
Janusz Kurtyka został patronem skweru w parku na osiedlu Zielonym w Tarnowie. Uroczystość nadania imienia odbyła się w poniedziałek 17 lipca w południe. Wzięli w niej udział m.in. Zuzanna Kurtyka - wdowa po śp. Januszu Kurtyce, wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki, wiceminister edukacji prof. Włodzimierz Bernacki, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i zastępca dyrektora krakowskiego IPN dr Michał Wenklar.

Skwer im. Janusza Kurtyki znajduje się w parku na osiedlu Zielonym w Tarnowie, u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Długiej. Inicjatorem upamiętnienia wybitnego historyka jest wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a wsparli go w tym pomyśle radni PiS - Stanisław Klimek i Anna Krakowska. Tarnowska Rada Miejska jednogłośnie przystała na tę propozycję.

Wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka, wspominała podczas uroczystości, że jej mąż był związany z Tarnowem, interesował się tym regionem, natomiast jego rodzina pochodziła z pobliskiego Radłowa.

Janusz Kurtyka urodził się w 1960 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Historii PAN, gdzie w 1995 r. obronił rozprawę doktorską z zakresu nauk humanistycznych. W 2000 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 2000-2005 był organizatorem i dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie. Był mediewistą, specjalistą od historii Polski późnego średniowiecza i miłośnikiem historii powojennej Polski. Autorem ok. 140 publikacji naukowych z zakresu historii Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej oraz historii oporu antykomunistycznego w Polsce po 1944 r., w tym czterech książek: „Generał Leopold Okulicki »Niedźwiadek« 1898–1946”, „Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu”, „Latyfundium tęczyńskie. Dobra i właściciele XIV–XVII w.”, „Odrodzone Królestwo. Monarchia Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego w świetle nowszych badań” oraz współautorem wielu opracowań zbiorowych. 9 grudnia 2005 r. został wybrany przez Sejm RP na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Kurtyka zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku pośmiertnie uhonorowano go nagrodą IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821