Przewodnik po umowach najmu studentów
access_time 2021-04-01 13:20:00
Wyjazd na uniwersytet i mieszkanie z dala od rodziców to ekscytujący krok w życiu. Łatwo jest dać się przy tym wszystkim ponieść emocjom. Jednak ważne jest, abyś rozumiał swoje prawa jako najemca. Niezależnie od tego, czy przebywasz w domu studenckim, prywatnym akademiku czy kwaterze prywatnej, ważne jest, aby przeczytać i zrozumieć umowę przed podpisaniem. W tym przewodniku omówimy podstawy umowy najmu studenckiego, abyś wiedział, czego oczekuje się od Ciebie i Twojego dostawcy zakwaterowania.

Dlaczego potrzebujesz umowy najmu mieszkania studenckiego?

Umowa najmu jest prawnie wiążącym dokumentem, który określa prawa i obowiązki każdej ze stron. Potrzebujesz tego, ponieważ chroni zarówno Ciebie, jak i podmiot wynajmujący. Po podpisaniu dokumentu każdemu z Was będą przysługiwały określone prawa.

Rodzaje umów najmu studentów

Zwykle student będzie miał krótkoterminową umowę najmu. Przeważnie jest to najem na dwanaście miesięcy z sześciomiesięcznym „ustalonym okresem”. W „ustalonym okresie” nie możesz zostać usunięty, chyba że zostały zerwane określone warunki umowy najmu.

Jednak większość akademików ma umowę na czas określony. Zwykle oznacza to, że zgodziłeś się wynająć mieszkanie na czas określony w roku akademickim.

Niezależnie od rodzaju umowy istnieją dwa rodzaje umów, które mogą Ci zostać zaoferowane.

Umowa dzierżawy wspólnej

Jako współnajemca w jednym domu, właściciel może prosić Cię o podpisanie umowy wspólnego najmu. Oznacza to, że cała grupa jest odpowiedzialna za majątek i zbiorowe płatności. Jeśli jeden najemca się wyprowadzi, pozostali współlokatorzy są odpowiedzialni za jego czynsz. Wynajmujący może również poprosić resztę o wyprowadzkę, chyba że uda się osiągnąć nowe porozumienie między pozostałymi lokatorami, a wynajmującym.

Umowa indywidualna

Jest to bardziej pożądana umowa dla najemcy, ponieważ każda umowa jest zawarta między każdym indywidualnym najemcą a wynajmującym. Więc jeśli wyprowadzi się jedna osoba, pozostali najemcy nie są odpowiedzialni za czynsz.

Dzięki indywidualnej umowie jesteś również odpowiedzialny wyłącznie za wszelkie uszkodzenia swojego pokoju, ale nie za szkody kogokolwiek innego. Jeśli uszkodzenie wystąpi w obszarach wspólnych, być może będziesz musiał zrekompensować część strat, ale jeśli zostanie wykryty winowajca, będzie to jego odpowiedzialność.

Różnice w zależności od wybranego wariantu

Każdy podmiot oferujący zakwaterowanie studenckie charakteryzuje się odmiennymi punktami zawartymi w umowach najmu. Dlatego w żadnym razie nie należy kierować się jedną opcją, a przy selekcji warto zapoznać się z każdą, ponieważ to w pewien sposób również może przyczynić się do wyboru.

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z treścią naszego przewodnika po umowach najmu studentów z pewnością będzie wam łatwiej ją podpisać, co bezpośrednio przyczyni się do komfortu życia na czas pobierania wyższego wykształcenia. Zwłaszcza że obecnie nie trzeba poprzestawać na klasycznym wyborze, czyli tradycyjnych akademikach. Coraz popularniejsze bowiem stają się te prywatne jak LivinnX, oferujące sporo udogodnień.

Komentarze...