EABS „Repetitions” na inaugurację 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2019-05-31 03:10:00
33. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zainaugurowana zostanie koncertem wrocławskiego septetu Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS), wpisującym się w tegoroczne obchody 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy – niepowtarzalnego w tym, co stworzył również dla filmu. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę, a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar. Koncert już w sobotę, 1 czerwca o godz. 19.

EABS podczas festiwalowego koncertu wykona kompozycje ze swojej debiutanckiej płyty „Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)”, w całości poświęconej twórczości legendy polskiego jazzu.

Electro-Acoustic Beat Sessions występują w składzie: Marek Pędziwiatr (klawisze, głos), Marcin Rak (perkusja), Vojto Monteur (gitara elektryczna), Paweł Stachowiak (gitara basowa), Spisek Jednego (gramofony), Olaf Węgier (saksofon), Jakub Kurek (trąbka).

Dzień później, 2 czerwca, na deskach amfiteatru będzie można posłuchać najpopularniejszych dźwięków z bajek dla dzieci oraz kilka znanych muzycznych tematów filmowych w wykonaniu kwartetu smyczkowego - Con Affetto. Koncert rozpocznie się o godz. 17.

Tarnowski festiwal to przede wszystkim dobre kino. W tym roku widzom zaprezentowanych zostanie 12 projekcji konkursowych. W pierwszej kolejności kinomaniacy obejrzą „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego. Kolejnego dnia zaplanowano dwa seanse. Najpierw wyświetlony zostanie „Kamerdyner” Filipa Bajona. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, producentką filmu Olgą Bieniek i scenarzystą Mirosławem Piepką. Następnie na ekranie pojawi się obraz Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”. Po projekcji przewidziano rozmowę z reżyserem i aktorem Olgierdem Łukaszewiczem.

Nieodłącznym elementem Tarnowskiej Nagrody Filmowej są wystawy. 2 czerwca w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy Oli Niepsuj, autorki plakatu tegorocznej edycji. Ekspozycja czynna będzie w godzinach pracy BWA do 16 czerwca. Ekspozycja o przewrotnym tytule „Jeszcze nie ma wszystkich“ przedstawiać będzie wybrane plakaty Oli Niepsuj z ostatniej dekady zaprojektowane do filmów, koncertów, wystaw i festiwali. Z kolei w galerii TCK będzie można oglądać wystawę fotosów filmowych pod wspólną nazwą Stay Still. To wystawa prezentująca prace Łukasza Bąka, jednego z najbardziej wziętych fotosistów filmowych w Polsce. To on stoi między innymi za zdjęciem, które obiegło cały świat i stało się oficjalnym plakatem „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego. Zaś od 28 maja na Placu Sobieskiego eksponowana jest wystawa „Sztuka plakatu – od Dwurnika do Sasnala”, które prezentuje 20 plakatów towarzyszących festiwalowi na przestrzeni ostatnich lat.

 

Program na pierwsze dni festiwalu:

Sobota, 1 czerwca:

10:00 / filmy młodego widza: bajkowa godzina / „Basia 2”, reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz / Kino Marzenie

17:00 / inauguracja 33. TNF + film konkursowy: „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski / Kino marzenie

19:00 / koncert inauguracyjny: EABS - Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda) / amfiteatr

Niedziela, 2 czerwca:

12:00 / wystawa: „Jeszcze nie ma wszystkich. 50 plakatów Oli Niepsuj” - otwarcie wystawy i zwiedzanie z autorką / BWA

15:30 / film konkursowy: „Kamerdyner”, reż. Filip Bajon/ Kino Marzenie

Po projekcji odbędzie się spotkanie z producentką filmu Olgą Bieniek, reżyserem filmu Filipem Bajonem, scenarzystą filmu Mirosławem Piepką.

17:00 / koncert: Bajkowe Con Affetto / amfiteatr

19:00 / film konkursowy: „Jak pies z kotem”, reż. Janusz Kondratiuk / Kino Marzenie

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Januszem Kondratiukiem i aktorem Olgierdem Łukaszewiczem.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A