Prezentacja książki o Czesławie Lipińskim
access_time 2019-03-18 08:54:00
W niedzielę 17 marca w tarnowskim ratuszu odbyła się prezentacja książki „Opowiem Wam o Łowczówku... Wspomnienia i dokumenty”. Publikacja przygotowana pod redakcją dr Agnieszki Partridge to cenny zbiór wspomnień, rzadkich dokumentów i fotografii autorstwa Czesława Lipińskiego.

Czesław Lipiński był społecznikiem, zapalonym turystą, założycielem tarnowskiego PTTK, a przede wszystkim człowiekiem, który najmocniej zaangażował się w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku przed dewastacją i stopniowym niszczeniem. Lipiński wykazał się niebywałą determinacją w swych działaniach, co zaowocowało m.in. wpisaniem cmentarza do rejestru zabytków, budową murowanego ogrodzenia i bramy, wykonaniem tablicy informacyjnej czy wykonaniem betonowych obrzeży nagrobków legionistów. Za całokształt swojej pracy uhonorowany został tytułem Kawalera „Virtuti Civili”.

Pozycja zawiera też charakterystykę tarnowskiego ruchu niepodległościowego przed 1914 rokiem, raporty z przebiegu walk legionistów, sylwetki i nazwiska poległych oraz spis odznaczonych po bitwie pod Łowczówkiem.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A