Materia w rękach kobiet. O rzeźbiarkach - wykład Agnieszki Tarasiuk
access_time 2019-03-07 05:25:00
W czwartek 7 marca, w dniu urodzin Miasta Tarnowa i z okazji Dnia Kobiet, Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wykład Agnieszki Tarasiuk „Materia w rękach kobiet. O rzeźbiarkach". Spotkanie odbędzie się na dworcu PKP o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Dla uczestniczek i uczestników wykładu przygotowano niespodzianki - katalogi i unikalne plakaty od Królikarni oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Wykład towarzyszy wystawom: Katarzyny Józefowicz „Między słowami” i Alicji Bielawskiej „Pozwól przestrzeni obracać się”, odbędzie się w ich przestrzeni.

Od czasów antycznych, poprzez renesans i barok, aż do XIX-wiecznego akademizmu historia sztuki opowiada o męskich postaciach rzeźbiarzy. Fidiasz, Michał Anioł, Bernini czy Antonio Canova przez wieki „poskramiali materię” mocą swego umysłu, a także siłą swoich mięśni. Kobiet rzeźbiarek było bardzo niewiele, prawie wcale. W panteonie rzeźby panie pojawią się dopiero pod koniec XIX wieku, z trudem torując sobie drogę od pozycji biernego ciała – modelki, do twórczyni stojącej z dłutem przy kawalecie. Częstokroć, choć bardzo niesłusznie, pionierki rzeźby takie jak Camille Claudel przeszły do historii bardziej jako kochanki wielkich mistrzów niż samodzielne twórczynie. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku kobiety szturmem zdobyły zmaskulinizowane dotychczas terytorium rzeźby.

Agnieszka Tarasiuk (ur. 1971) – artystka i kuratorka poruszająca się na pograniczu sztuki i działalności społecznej. Absolwentka warszawskiej ASP. Przez kilkanaście lat organizowała nieszablonowe przedsięwzięcia artystyczne na Podlasiu, tworząc eksperymentalną przestrzeń dla sztuki w miejscach tak odległych od centrów kultury jak popegeerowskie wsie. W latach 2008–2011 była dyrektorką Domu Pracy Twórczej w Wigrach, który za jej kadencji stał się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Polski. Od 2011 roku jest główną kuratorką Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach swojej pracy sprawuje piecze nad największą w Polsce i pełną arcydzieł kolekcją rzeźby. Jest autorką licznych wystaw i publikacji.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A