Łukasz Maciejewski z Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
access_time 2018-09-19 15:02:00
Łukasz Maciejewski, autor książki „Aktorki. Odkrycia”, ex aequo z Barbarą Hollender za tom „Od Munka do Maślony”, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Uroczysta gala odbyła się wczoraj podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody PISF to jedyne wyróżnienia w Polsce przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Była to już jedenasta edycja.

Łukasz Maciejewski:

We wtorek, podczas wspólnego śniadania, moja przyjaciółka, Basia Hollender, powiedziała mi: „"Wiesz Łukaszu o czym marzę skrycie? Żebyśmy dzisiaj otrzymali nagrodę razem, wspólnie". Odpowiedziałem: "To zbyt piękne by mogło się wydarzyć". A jednak - marzenie się spełniło.

Barbara Hollender, ikona polskiej krytyki filmowej i dziennikarstwa filmowego, za swoją wyjątkową opowieść o polskich reżyserach oraz moje "Aktorki. Odkrycia" otrzymały w tym roku ex aequo Nagrodę Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii "najlepsza filmowa książka roku".

Nie mogło być lepiej, nie mogło być piękniej.

Gratuluję wszystkim współlaureatom. Gratuluję z całego serca Basi.

Dziękuję bohaterkom moich opowieści, moim "Aktorkom".

Bez Was ta piękna przygoda nie miałaby sensu.

 

Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym, wybór był niezwykle trudny. Sama selekcja nominowanych spośród tylu zgłoszeń była już dużym wyzwaniem. Wybór laureatów był jeszcze trudniejszy, w jednej kategorii nawet zaskakujący – powiedział podczas Gali Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. - Otrzymaliśmy 290 zgłoszeń, wszystkie nominowane osoby łączy jedno słowo: pasja. Bez tych osób polska kinematografia byłaby duża uboższa.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej. To jedyne w Polsce nagrody przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Łukasz Maciejewski był nominowany w tym roku w aż dwóch kategoriach - „książka o tematyce filmowej” oraz (jako dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy w Cieszynie”) w kategorii „promocja polskiego filmu za granicą”.

Pełna lista tegorocznych laureatów:

Laureaci 11. edycji Nagród PISF (za rok 2017)

Kino: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Wydarzenie filmowe: Kinobus/Lubelszczyzna 2017

Promocja polskiego filmu za granicą: Loving Vincent za promocję filmu „Twój Vincent”

Krytyka filmowa: Łukasz Adamski

Książka o tematyce filmowej: Barbara Hollender, „Od Munka do Maślony”, Łukasz Maciejewski, „Aktorki. Odkrycia”

Edukacja filmowa: Warsztaty Operatorskie PSC i „FilmPRO”

Dystrybucja polskiego filmu: Best Film za krajową dystrybucję filmu „Młynarski. Piosenka finałowa”

Dyskusyjny Klub Filmowy: Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”

Plakat filmowy: „Twój Vincent” Dorota Kobiela

Komentarze...