Wanda poległa w "Jaskółczym gnieździe"
access_time 2017-07-31 08:14:00
Grupa Azoty Unia Tarnów odniosła przekonujące zwycięstwo na własnym stadionie z zespołem ARGE Speedway Wandy Kraków 61:29. Był to jedenasty triumf "Jaskółek" w sezonie, za który zainkasowały również punkt bonusowy w dwumeczu.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się od zdecydowanego zwycięstwa Jakuba Jamroga. Najlepiej spod taśmy wystrzelił Peter Ljung, który wypchnął Rasmusa Jensena, robiąc tym samym miejsce dla wychowanka "Jaskółek", który przy kredzie przedarł się na prowadzenie. Z kolei Szwed do końca musiał uważać na blisko jadącego Jensena. Duńczyk nawet na ostatnim okrążeniu wyszedł na chwilę przed zawodnika Jaskółek, ale ten szybko odbił utraconą pozycję.

W biegu młodzieżowców pewnie zwyciężył Tarnowianin Patryk Rolnicki. Za Jego plecami już po pierwszym łuku usadowił się Michał Nowiński. Na drugim łuku pierwszego okrążenia upadł Piotr Pióro, który próbował zaatakować Nowińskiego. Na szczęście zawodnik Wandy szybko wstał z toru, kontynuując jazdę przez co bieg nie został przerwany. Najmniejszych problemów z odniesieniem zwycięstwa w biegu trzecim nie miał Artur Mroczka, który z czwartego pola założył wszystkich w pierwszym łuku. Niestety po słabym starcie na końcu stawki został Artur Czaja. Zawodnik Jaskółek do końca próbował atakować znanego doskonale w Tarnowie Ernesta Kozę, jednak bezskutecznie. Po czwartej gonitwie przewaga Grupy Azoty Unii Tarnów wzrosłą do dziesięciu punktów. Start wygrał Mateusz Szczepaniak, ale w szczycie łuku wyprzedził go Kenneth Bjerre. Początkowo z liderem Wandy walczył Patryk Rolnicki, ale później stracił nieco dystansu do młodszego z braci Szczepaniaków.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w biegu piątym. Prowadzącego Clausa Vissinga atakował Artur Czaja. Na wyjściu z drugiego łuku drugiego okrążenia zawodnik gospodarzy zahaczył o tylne koło Duńczyka zaliczając upadek. Na szczęście zdołał go ominąć jadący tuż za nim Artur Mroczka. W powtórce osamotniony Artur Mroczka bez najmniejszych problemów pokonał parę rywali, ratując tym samym biegowy remis. Ciekawie było w szóstej gonitwie. Start zdecydowanie wygrała para gości, która objęła podwójne prowadzenie. Po przespanym starcie w pogoń za krakowianami rzucił się Kenneth Bjerre, który jeszcze na pierwszy łuku minął Clausa Vissing, który dodatkowo chwilę później upadł na tor. Wcześniej niegroźny uślizg zaliczył również Michał Nowiński. Obaj wstali jednak i kontynuowali jazdę. Zwycięstwo Ernesta Kozy i oczko Clausa Vissing pozwoliło Wandzie zbliżyć się na osiem punktów.

Zaraz po starcie w biegu siódmym na prostej szczepili się Piotr Pióro i Jakub Jamróg. Na szczęście obaj dosyć szybko podnieśli się z toru i mogli wystąpić w powtórce. W niej ciekawą walkę na pierwszym okrążeniu stoczyli Jakub Jamróg i Mateusz Szczepaniak. Zawodnik Grupy Azoty Unii Tarnów nieźle wyszedł ze startu i szybko dołączył do prowadzącego zawodnika Wandy, którego minął już na drugim łuku. Jeden punkt do mety dowiózł Peter Ljung, który jednak sporo stracił do prowadzącej dwójki. W ósmym biegu goście w ramach rezerwy taktycznej za Eryka Borczucha posłali Ernesta Kozę. Od startu podwójnie prowadzili zawodnicy przyjezdni , bo ponownie zaspał Kenneth Bjerre. Duńczyk jednak szybko uporał się z wychowankiem Jaskółek jeżdżącym w zespole z Krakowa, a na trzecim okrążeniu minął Rasmusa Jensena. Niestety jadący na czwartym miejscu Patryk Rolnicki zanotował bardzo groźnie wyglądający upadek. Junior Grupy Azoty Unii Tarnów bardzo długo nie podnosił się z toru, opuszczając go ostatecznie w karetce. Po badaniach okazało się, że zawodnik jest zdolny do dalszej jazdy, ale mimo to udał się na badania do szpitala.

Gonitwa dziewiąta to trzecie pewne zwycięstwo Jakuba Jamroga. Po starcie wydawało się, że szybko dołączy do niego Peter Ljung. Ten jednak został zamknięty w pierwszy łuku spadając na koniec stawki. Szwed jednak szybko uporał się z Clausem Vissingiem i do końca próbował zbliżyć się do Ernesta Kozy. Sztuka ta jednak mu się nie udała, ale Jaskółki wygrały kolejny bieg. Niewiele działo się w dziesiątej odsłonie meczu. O kolejności na mecie zadecydował start i rozegranie pierwszego łuku. Tutaj najlepiej spisał się ponownie Artur Mroczka dla którego było to już trzecie biegowe zwycięstwo.W kolejnym wyścigu start wygrali goście, ale świetnie pierwszy łuk rozegrał Kenneth Bjerre, który wysforował się na prowadzenie. Niespodziewanie na końcu stawki znalazł się Jakub Jamróg. Wychowanek Jaskółek jednak nie dał za wygraną i szybko uporał się z Ernestem Kozą. Później dosyć łatwo minął Rasmusa Jensena.

Ciekawą walkę Michała Nowińskiego z Rasmusem Jensenem oglądali Kibice w biegu dwunastym. Przez niemal cztery okrążenia prowadził młodzieżowiec Grupy Azoty Unii Tarnów. Niestety na ostatnim łuku pojechał zbyt szeroko, co skrzętnie wykorzystał Duńczyk. Z kolei pewne trzy oczka padły łupem słabo do tej pory spisującego się Artura Czai. Trzynasta gonitwa to kolejne bezapelacyjne zwycięstwo pary gospodarzy. Tarnowianie dobrze rozegrali pierwszy łuk i nawet przez chwilę ich zwycięstwo było niezagrożone. Na ostatnim łuku niegroźny uślizg zanotował Mateusz Szczepaniak. Emocji nie przyniósł również podwójnie wygrany bieg czternasty. Świetnie ze startu wystrzelił Kenneth Bjerre, a szybko dołączył do niego Peter Ljung. W dosyć bliskim kontakcie z parą Jaskółek jechał Mateusz Szczepaniak, ale tarnowianie nie popełnili błędu dowożąc dublet do mety.

W biegu kończącym spotkanie dzisiejszą dominację potwierdzili Artur Mroczka i Jakub Jamróg. Obaj byli dzisiaj niepokonani. W drużynie Grupy Azoty Unii Tarnów poza wspomnianą wyżej dwójką bardzo dobry występ zaliczył również Kenneth Bjerre, który tylko w jednym biegu musiał oglądać plecy rywala. Po średnim początku w drugiej fazie zawodów znowu szybki był Peter Ljung. Niestety znacznie poniżej oczekiwań spisał się dzisiaj Artur Czaja, który poza swoim ostatnim biegiem spisywał się słabo. Nieco mniej punktów niż zazwyczaj dołożył do dorobku drużyny Patryk Rolnicki, który dodatkowo w swoim trzecim biegu mocno się poobijał i udał się na badania do szpitala. Ambitną postawę na torze zaprezentował dzisiaj Michał Nowiński.

ARGE Speedway Wanda Kraków 29
1. Rasmus Jensen 8 (1,1,2,1,2,1)
2. Eryk Borczuch 0 (0,-,-,-)
3. Ernest Koza 7+1 (1*,3,1,2,0,0)
4. Claus Vissing 6 (2,2,1,0,1,0)
5. Mateusz Szczepaniak 7 (2,2,2,u,1)
6. Piotr Pióro 0 (0,0,0)
7. Kamil Kiełbasa 1 (1,0,d)

Grupa Azoty Unia Tarnów 61
9. Peter Ljung 8+3 (2*,1,1,2*,2*)
10. Jakub Jamróg 13+2 (3,3,3,2*,2*)
11. Artur Czaja 4 (0,w,1,3)
12. Artur Mroczka 15 (3,3,3,3,3)
13. Kenneth Bjerre 14 (3,2,3,3,3)
14. Michał Nowiński 3+1 (2*,0,1)
15. Patryk Rolnicki 4 (3,1,u)

Bieg po biegu:
1. (70,23) Jamróg, Ljung, Jensen, Borczuch 5:1
2. (71,59) Rolnicki, Nowiński, Kiełbasa, Pióro 5:1 (10:2)
3. (70,19) Mroczka, Vissing, Koza, Czaja (3:3) (13:5)
4. (68,58) Bjerre, Szczepaniak, Rolnicki, Kiełbasa 4:2 (17:7)
5. (70,48) Mroczka, Vissing, Jensen, Czaja – w/u 3:3 (20:10)
6. (70,93) Koza, Bjerre, Vissing, Nowiński 2:4 (22:14)
7. (70,92) Jamróg, Szczepaniak, Ljung, Pióro 4:2 (26:16)
8. (70,88) Bjerre, Jensen, Koza, Rolnicki – u 3:3 (29:19)
9. (71,36) Jamróg, Koza, Ljung, Vissing 4:2 (33:21)
10. (70,66) Mroczka, Szczepaniak, Czaja, Kiełbasa – d4 4:2 (37:23)
11. (70,18) Bjerre, Jamróg, Jensen, Koza 5:1 (42:24)
12. (70,97) Czaja, Jensen, Nowiński, Pióro 4:2 (46:26)
13. (71,42) Mroczka, Ljung, Vissing, Szczepaniak – u3 5:1 (51:27)
14. (70,72) Bjerre, Ljung, Szczepaniak, Vissing 5:1 (56:28)
15. (71,67) Mroczka, Jamróg, Jensen, Koza 5:1 (61:29)

Źródło: Oficjalna Strona Unii Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A