Bezpieczny pieszy
access_time 2017-05-10 07:00:00
W zeszłym tygodniu na jednym z najbardziej newralgicznym przejść dla pieszych zostały przeprowadzone działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych jego uczestników. Od wczesnych godzin porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie monitorowali przejście dla pieszych w rejonie domu handlowego Zenit w Tarnowie. W ciągu kilkudziesięciu minut zatrzymano czterech kierowców, którzy popełnili wykroczenia w tym rejonie.

Podstawowym błędem kierujących jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia pieszego. Kodeks drogowy w tym względzie określa jasno, że jest to wykroczenie karane 10 punktami karnymi oraz mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Nie mniej niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. I w tym przypadku ustawodawca jest nieugięty i wymierza karę w postaci 10 punktów karnych oraz grzywny w formie mandatu w wysokości do 350 złotych.

Bardzo często jednak mamy do czynienia z wymuszaniem pierwszeństwa. Gdy pieszy przechodzi przez przejście dla pieszy i zostaje zmuszony do zatrzymania się, cofnięcia lub przyspieszenia z powodu nadjeżdżającego samochodu, który nie zwalnia. I w taki przypadku kierowca zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości do 350 złotych oraz 10 punktami karnymi.

Jako piesi jednak nie możemy sobie pozwolić na chwile roztargnienia przechodząc przez przejście dla pieszych. Nie możemy byś skupieni na swoich smartfonach, z założonymi słuchawkami na uszach bezkrytycznie przechodzić przez jezdnię. Jako uczestnicy ruchu musimy również upewnić się, że możemy spokojnie ją przekroczyć.

W dniu trwania akcji tarnowscy policjanci zatrzymali czterech kierowców naruszających zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeden z nich dodatkowo nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów, które zostały mu dożywotnio cofnięte. Podobne akcje będą przeprowadzane cyklicznie w różnych częściach miasta. Policja apeluje o rozwagę.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A