5 największych błędów poszukujących pracy (artykuł sponsorowany)
access_time 2016-03-16 10:47:00
Jak wynika z najnowszej edycji badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy, blisko 65% ankietowanych deklaruje, że rozgląda się za nową pracą. Jednak, jak wskazują wyniki, poszukujący pracy często poświęcają na ten proces zbyt mało czasu. Kandydaci popełniają też inne błędy.
  1. Wiele aplikacji – jedno CV

Wzorcowy życiorys, powinien być sprofilowany oraz dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. W dokumencie należy dokonać ścisłej selekcji w prezentowanym doświadczeniu. Należy więc opisać tylko tą jego część, która łączy się z wybraną ofertą pracy. Nie należy wysyłać wszędzie tego samego CV, tylko za każdym razem poświęć chwilę, aby jak najlepiej odpowiadało ono oczekiwaniom przedstawionym w ogłoszeniu o pracę.

  1. Brak opisu doświadczenia

Za prezentowanym w CV prezentacją doświadczenia zdobytego w dotychczasowej pracy czy w czasie toku studiów, szły konkretne obowiązki, które pracownik pełnił np. w ramach pracy projektowej, wykonywanej w różnych organizacjach, stowarzyszeniach czy fundacjach. W tej sekcji warto wypunktować przede wszystkim te zadania, które pokrywają się z obowiązkami zamieszczonymi w ogłoszeniu o pracę. Przy nich warto także dodać informację o osiągnięciach i sukcesach kandydata.

  1. Kłamstwo!

Kłamstwo (a szczególnie to w CV) ma krótkie nogi. Jak podkreślają eksperci kandydaci często podają w CV nieprawdziwe informacje w nadziei, że nie zostaną o nie zapytani. Dotyczą one zazwyczaj okresów zatrudnienia i zakresu obowiązków w trakcie odbywania praktyk zawodowych, czy prac dorywczych, a także poziomu znajomości języków obcych, a nawet kompetencji miękkich i mocnych stron, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlaczego trzeba pamiętać: na etapie rozmowy kwalifikacyjnej dobry rekruter na pewno zweryfikuje te umiejętności zadeklarowane.

  1. Brzydki dokument

CV to zawodowa wizytówka kandydata. Powinno ono być czytelne i przejrzyste. Przydatnymi narzędziami, które ułatwiają i przyspieszają stworzenie dobryc dokumentów są ogólnodostępne kreatory CV. Dzięki nim osoby młode mogą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i spełnić oczekiwania rekruterów. Takim narzędziem jest choćby bezpłatny Kreatora CV Kreator.

  1. Nieprofesjonalne zdjęcie

Wciąż zdarzają się CV, do których kandydaci dołączają fotografie o charakterze prywatnym. Już na początku dyskwalifikuje to kandydatów starających się o poważne stanowisko. Podobnie wystrzegać należy się podawania e-maili, w których podajemy np. naszą pieszczotliwą ksywę czy mieszczących się np. w domenie profilu randkowego.

Tarnowianie poszukujący pracy powinni pamiętać o tych błędach, kiedy będą przeglądać aktualne ogłoszenia w serwisie Pracuj.pl. Ich świadomość pomoże przygotować duże lepsze aplikacji i od samego początku budować wizerunek profesjonalnego kandydata.

Komentarze...