Gry wojenne
access_time 2004-07-04 15:29:07

Airsoft, symulacja wojny przy użyciu replik na plastikowe kulki, szybko zyskuje w Polsce zwolenników. Także w Tarnowie znaleźliśmy grupę uprawiającą ten sport.

[[fotka1]]Tarnow.net.pl : Może wyjaśnisz internautom czym jest airsoft?
Marcin : Często zainteresowanym osobom mówie, że airsoft to odmiana paintballa. Jest to bardzo ogólne ale skuteczne porównanie. W odróżnieniu do paintballa, w airsofcie zamiast kulek z farbą strzelamy plastikowymi kulkami o średnicy 6mm. Kolejną różnicą jest niepowtarzalny klimat, tworzony przez repliki które używamy. Lepsze modele wyglądem nie różnią się od wersji na ostrą amunicję.


Tarnow.net.pl : Co na to policja?
Marcin: Staramy się nie obnosić z replikami wśród ludzi. Mimo, że jest to tylko zaawansowana zabawka to wywołuje niepokój w czasach zagrożenia terrorystycznego. Także miejsce rozgrywek jest usytuowane możliwie jak najdalej od postronnych osób.


Tarnow.net.pl : Jeśli strzelacie kulkami bez farby, to jak ma się sprawa z trafieniami?
Marcin: Rzeczywiście kulki nie zostawiają śladu, liczy się uczciwość grających. Kulki mają na tyle dużą moc, że uderzenie w ciało boli. Jeśli kulka trafi w kamizelkę – słychać.


Tarnow.net.pl : Czy to jest niebezpieczne?
Marcin : Jedyną częścią ciała, którą kulka może poważnie uszkodzić, są oczy. Dlatego wymagana jest ochrona oczu w postaci masek, gogli lub okularów. Można je bez problemu kupić w sklepach BHP w Tarnowie (wystarczą okulary klasy F). W razie wątpliwości, co do ich wytrzymałości są testowane najsilniejszą repliką. Z bliższej odległości kulka uderzywszy w gołe ciało zostawia ślad (jak po ugryzieniu komara), więc polecam także kominiarkę. Przyda się szczególnie do CQB – close quarters battle – walki w budynkach, gdzie odległości między przeciwnikami są minimalne.


Tarnow.net.pl : Opowiedz nam krótko jak wygląda przykładowa rozgrywka. Jakie są zasady ?
Marcin : Typów rozgrywek jest wiele. Przeważnie celem rozgrywki jest „zabicie” wszystkich członków przeciwnej drużyny. Kolejnym typem rozgrywki jest transport VIP’a. Także CTF (capture the flag) – należy zdobyć flagę przeciwnika i odtransportować ją do własnej bazy. Kiedy strzelanie „wy tam, my tu i idziemy na siebie” zaczyna być męczące pojawiają się bardzo rozbudowane scenariusze zawierające tło polityczne. Wpływa to bardzo pozytywnie na klimat rozgrywki. Jeśli chodzi o zasady to są one podobne jak w paintballu. Osoba która została trafiona w jakąkolwiek część ciała zostaje wyeliminowana z rozgrywki chyba że dopuszcza się możliwość tzw. Respawnu (po X minutach wraca do walki). Trafienie w broń nie jest równoznaczne ze śmiercią, jednak broni tej do końca rozgrywki użyć nie można.


Także dzisiaj strzelaliśmy się w lesie. Osobiście dawno tak dobrze się nie bawiłem. Klimat rodem z wojny w Wietnamie. Ukryłem się w rowie z wodą, wszędzie dookoła wrogowie i dosłownie bałem się wychylić. Takiej dawki adrenaliny nie da żadna gra komputerowa, tutaj nie ma opcji SAVE :) Dlatego zapraszam wszystkich namiętnie grających w gry sieciowe typu Counter Strike, aby dołączyli do nas. Naprawdę warto :)


Tarnow.net.pl : Jak często i gdzie się bawicie ?
Marcin : W całej Polsce „maniacy” strzelają się głównie w weekendy. W Tarnowie jest to niedziela, w Krakowie także w soboty. Miejsca strzelań ujawnię tylko zainteresowanym :)


Tarnow.net.pl : Skąd wiesz o innych miastach ?
Marcin : Wszystkiego dowiadujemy się na największej polskiej stronie ASG : http://www.wmasg.pl . Także tam pojawiają się informacje o „zlotach” w różnych częściach Polski, co jest idealną możliwością odwiedzenia nowych „pól walki”.
 
Tarnow.net.pl : Powiedz nam coś więcej o replikach. Ile to kosztuje ?
Marcin : Repliki do złudzenia przypominają prawdziwą broń. Broń ASG dzieli się generalnie na trzy typy w zależności od napędu.
1. Sprężynowe : pistolety/karabinki, które wymagają przeładowania po każdym strzale. Cena 100-500zł.
2. Gazowe – napędzane tzw., Green-gazem lub co2. To modele pół i pełnoautomatyczne. Gaz ładuje się przez otwór w magazynku. Cena : pow. 200zł w zależności od jakości modelu. Dodatkowo 50zł za litr gazu.
3. Repliki elektryczne – AEG. Tutaj to wyrzucania kulek służy tłok powietrzny napędzany przez silnik elektryczny. Źródłem prądu są akumulatory. Koszt AEG to minimum 800zł. Wielką zaletą jest zasięg i szybkostrzelność.
4. Koszt amunicji to przykładowo 40zł za 2000 kulek.
Nie są to ceny banalne, ale weźmy pod uwagę fakt, że wszystko jest sprowadzane z hong kongu / USA / japonii.


Oczywiście broń to nie wszystko. Polecam kupno munduru wojskowego. Rodzaj kamuflarzu zależy od indywidualnych upodobań gracza. Dość dobry wybór ma „Major” którego stoisko znajduje się w D.H „Świt”. Ubrać można się także w sklepach militarnych w Krakowie (ul. Starowiślna, ul. Zwierzyniecka).


Tarnow.net.pl : Gdzie można kupić ”broń” airsoftową ?
Marcin : Polecam szczególnie sklepy internetowe: http://www.machinegun.pl http://www.military.pl http://www.firearms.pl http://www.tommygun.pl. Szczególnie polecam ten pierwszy – duży wybór, najniższe ceny i dobra obsługa.


Poniżej prezentujemy troche fotografii zgromadzonych przez "maniaków".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A