Jak wygląda turkuć podjadek?
access_time 2004-03-04 16:45:00
Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak wygląda turkuć podjadek, a kolorowe motyle na łące, wszystkie to takie same krakowiaki - czas byś uzupełnił owadzią wiedzę zwana poważnie entomologia.
Do 21 marca, a więc do pierwszego dnia wiosny w Rynku 20, w Muzeum Okręgowym (Podcienia) można obejrzeć Wystawę owadów.
Co prawda Konstanty Ildefons Gałczyński zadał w wierszu „Satyra na bożą krówkę” pytanie:

[[fotka1]]

Po cholerę toto żyje?
Trudno powiedzieć, czy ma szyję,
a bez szyi komu się przyda?
Ale „badacze owadzich nogów” wiedzą to, o czym my zdajemy się nie pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy żyjemy w miejskich murach - Że na 159 gatunków motyli dziennych żyjących w Polsce, 50 zagrożonych jest wyginięciem i powinny zostać objęte ochroną.


[[fotka2]]Nie zawsze możemy dzieciom pokazać, ten tajemniczy owadzi świat w naturze, chociaż na podtarnowskich łąkach, latem, jeszcze można spotkać różne ciekawe okazy. Jednak nie spotkamy ich tyle, ile jest na wystawie. W gablotach zobaczysz motyle dzienne i nocne, chrząszcze, chrabąszcze, ważki, pszczoły i szerszenie. Jest także bogaty zbiór fotografii z owadziego życia. Autorem wystawy jest Wiktor Majak. On też jest autorem prezentowanych na wystawie zdjęć. Owady przyjechały do nas z Łodzi, z Biura Wystaw Przyrodniczych.


Muzeum czynne jest: wtorek i czwartek w godz. 10.00 – 17.00, środa i piątek 9.00 – 15.00, w niedzielę od 10.00 do 14.00. Bilet do muzeum tylko 2 zł, dla dzieci 1 zł.. W niedzielę wstęp wolny.

[[fotka3]]


Człowiek zajęty niesłychanie,
a toto proszę, lezie po ścianie
i rozprasza uwagę człowieka;

bo człowiek chciałby się skoncentrować,
a ot, bożą krówkę obserwować
musi, a czas ucieka.
Już sam mistrz Gałczyński zauważył, jak wciągający i interesujący jest owadzi świat. Warto go poznać. Zwłaszcza gdy podany jest, jak na dłoni. Zapraszamy do Muzeum.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A