KoLiber ułaskawił dąb na Zakątnej.
access_time 2004-04-01 21:20:40

Zadrżał dziś dąb na ulicy Zakątnej, gdy członkowie Kolibra przyłożyli piłę do jego pnia. Na skwerku przy tej ulicy stoją dwa duże drzewa - stary orzech przy prywatnej posesji i dąb, który miał pecha, bo został nazwany. Koło pnia jest betonowa tablica, na której napisano: DĄB XXXV LECIA PRL.

[[fotka1]]Stowarzyszenia KoLiber zaprosiło nas na ceremonię jego wycięcia. Punktualnie o godzinie 12.00, członkowie stowarzyszenia, pojawili się na miejscu planowanej egzekucji z piłą. Odczytano wyrok i jego uzasadnienie:


 „Stwierdziliśmy, że PRL już zginął…Ten dąb przypomina o komunistycznej przeszłości, więc stwierdziliśmy, że jest bezużyteczny. Zanim jednak przystąpimy do ostatecznego rozliczenia się z tym reliktem przeszłości, chcemy oczywiście zakomunikować, że tego drzewa nie wytniemy, bo nie mamy pieniędzy na kary itd. Nie mamy pozwolenia, więc drzewko sobie zostanie. Nie wycinamy tego symbolu, ale za to marzy nam się bardzo, aby z polskiej rzeczywistości znikały pozostałości poprzedniego systemu. Abyśmy nie tylko w ten dzień 1 kwietnia - Prima Aprilis, ale przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, byli od nich wolni”.


Członkowie stowarzyszenia wymienili 7 reliktów przeszłości, które powinny według nich zniknąć z naszego życia”


 Relikt nr 1 -  PRL-owski model służby zdrowia -  „spętanej biurokracją, głodowymi racjami żywieniowymi, z beznadziejnie opłacanym personelem podatnym na korupcję. Będący coraz częściej umieralni, niż miejscem gdzie się leczy ludzi”


[[fotka2]]Relikt nr 2: Przymusowy ZUS – „Władze PRL, których następcy brylują obecnie na arenie politycznej, okradały całe pokolenia ludzi ze składek. Tych pieniędzy teraz nie ma, gdyż budowano za nie państwowe molochy przemysłu ciężkiego. Na dodatek z prywatyzowanych zakładów, nie odłożono dla emerytów ani złotówki . System przymusowych ubezpieczeń w Polsce to bankructwo, za które przyjdzie nam słono zapłacić. Mimo to Polacy są zmuszani do oddawania pieniędzy na składki tak dziś, jak i 30 lat temu”.


 Relikt nr 3 – Państwowe firmy – „Sprywatyzowane firmy przynoszą zyski, działając efektywnie dla konsumentów. Te państwowe, poczynając od kopalń, po PKPstanowią olbrzymi balast dla społeczeństwa, które z własnych pieniędzy dopłaca do utrzymywania tych „postrachów” PRL-u”


 Relikt Nr 4 - biurokracja – „naród utrzymywał kiedyś PZPR i aparat państwowy, dziś jesteśmy zmuszani do finansowania partii politycznych, z których poglądami się nie zgadzamy, a biurokracja w stosunku do roku 1990 wzrosła o 450% i przekroczyła już pól miliona. Z dnia na dzień rośnie sterta przepisów, która za równy miesiąc powiększy się znacznie, kiedy to będziemy musieli przyjąć aquis communautaire, czyli 150 tysięcy stron prawa unijnego” 


Relikt nr 5 - korupcja – „która nierozerwalnie wiąże się z rozbudowaną administracją i wpływem polityki na gospodarkę”


[[fotka3]]Relikt nr 6 - ogromne opodatkowanie – „Dziś rodzina pracowników najemnych, jak dowodzą eksperci z Centrum Adama Smitha, zmuszona jest oddawać państwu w formie VAT-ów, PIT-ów, akcyzy, ZUS-ów, przymusowych składek i innych danin około 80% zarobionych pieniędzy, co jest zbliżone do stanu niewolnictwa”.


 Relikt nr 7 – Spekulant – „Relikt. Który przeżywa swój renesans… Przez całe dziesięciolecia PRL walczył ze spekulacją, obecnie III RP i komisarze UE, wracają do tych tradycji. Komisja Europejska stwierdziła, że kontroli trzeba poddać obrót 203 podstawowymi produktami żywnościowymi”. 


 Dąb na ul Zakątnej przeżył dzisiejszy dzień. Są już na nim pierwsze wiosenne pąki. Cóż drzewo winne pomysłom ludzi, kiedyś i teraz. Będzie latem trochę cienia na skwerku, który niestety jest bardzo zaniedbany, a szkoda. Mogłoby tu być urocze miejsce do odpoczynku, a są zniszczone porysowane mury, brudny plac zabaw, będący raczej miejscem do wyprowadzania psów (o czym świadczą pozostałości ich spacerów), niż placem, na którym mogłyby bawić się dzieci. Zakątna to zakątna, niby z boku, a jednak i tu zaglądają ludzie. Urokiem naszego miasta jest nie tylko rynek, ale i te boczne zakamarki starówki, mające w sobie wiele uroku i mówiące o minionych latach - niekoniecznie PRL-u.


 

Komentarze...