Jak rodzą się gwiazdy?
access_time 2004-04-16 09:42:28

To bardzo prosty przepis: najpierw potrzebna jest odrobina talentu, szczypta chęci i wytrwałości, pomoc rodziców i nauczycieli oraz w końcu dobrzy organizatorzy, którzy po mistrzowsku oprawią je w blask. Wysyp gwiazd można było dziś obserwować w Tarnowie na ul Gumniska. Tam to, w Hali Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży, trwa Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół.

[[fotka1]]Czwartek był dniem przeznaczonym dla zespołów muzycznych Szkół Podstawowych. Od godziny 9 rano do 14 po południu, prezentowały się dzieci z Tarnowa i wielu miejscowości z naszego regionu. Występowali soliści i całe zespoły. Było wesoło, kolorowo i śpiewnie. Dużo się dzieje dobrego w naszych szkołach. Widać było w to czwartkowe przedpołudnie pracę nauczycieli z młodzieżą, zapał i talenty wielu młodych ludzi.


 Tarnowski Pałac Młodzieży jest inicjatorem i organizatorem wielu pięknych wydarzeń w życiu naszego miasta. To, co dzieje się w tych dniach w Hali na ul. Gumniska jest kolejnym już przykładem, jak znakomicie pracują z młodzieżą i jak sprawnymi są organizatorami.


Nad całością Przeglądu czuwa Pani Grażyna Tarnowska z PM. Piątek to kolejny dzień z muzyką. Prezentować się będą zespoły muzyczne i wokalne, soliści oraz zespoły taneczne z Gimnazjów. Za tydzień w czwartek, 22 kwietnia zobaczymy zespoły taneczne ze szkół podstawowych. Zapraszam Was wszystkich w imieniu organizatorów i występującej młodzieży. Prezentacja piątkowa, czyli 16 kwietnia to: od godziny 9.00 formy muzyczne i od godz. 13.00 formy taneczne. Wstęp na halę jest wolny, każdy może wejść i podziwiać - a jest co podziwiać.


[[fotka3]]Przygotowałam dla Was relację - fotoreportaż i rozmowy, by przybliżyć to, co działo się 15 kwietnia na ul. Gumniskiej.


 Prezentujący się artyści to 24 solistów i 12 zespołów.


Ze Szkoły Podstawowej Nr 14 – Zespół instrumentalny „ALLEGRO”, zespół wokalny „Nutki” i Joanna Kurek – solistka, z chórkiem. Opiekunką dzieci jest Pani Iwona Grabowska.


Szkoła Podstawowa w Zaczarniu – Bartosz Gębica (solista instrumentalista). Opiekun Dariusz Augustyn.


Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach – Paulina Pochroń –solistka. Opiekun Edward Pluta.


Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie – Sylwia Kmiecik, Małgorzata Młynarczyk – solistki i zespół taneczny. Opiekunka: Halina Bartnik.


Szkoła Podstawowa w Małcu – Ewa Kowalska, Agata Husiał, Katarzyna Płaczek, Irena Faładyga, Aneta Moskal – solistki i zespół wokalny „Krach”. Opiekun: Robert Hoszwa.


Szkoła Podstawowa w Gromniku – Karolina Pruchnicka – solistka i zespół wokalny „Merkury”. Opiekun: Anna Gańczarczyk.


Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brzesku – Kinga Cierniak, Hubert Zapór – soliści i SCHOLA. Opiekun: Andrzej Gicala.


Szkoła Podstawowa w Szczecinie – Sebastian Mach - solista i zespół wokalny „Płomień”. Opiekun: Ilona Mach.


Publiczna szkoła podstawowa Nr 3 w Brzesku – Bernardeta Woźniak i Dagmara Pleśniarska – solistki. Opiekunka: Zofia Pabian


Zespół Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola w Otfinowie – Anna Boduch – solistka . Opiekunka Bożena Ryba.
Zuzanna Jasnosz – solistka. Opiekunka: Edyta Kukla.
Joanna Prażuch – solistka. Opiekunka: Maria Kozik-Jasnosz
Iwona Jasnosz i Natalia Jasnosz – duet. Opiekunka Maria Kozik-Jasnosz.


Zespół Szkół Sportowych w Tarnowie – Piotr Kawiorki – solista, Weronika Wrona – solistka i zespół wokalny „Pierwszaki”. Opiekunka: Izabela Florek.


Szkoła Podstawowa Nr 11 w Tarnowie – Małgorzata Krakowska – solistka, chór „Fasolki”. Opiekunka: Wioletta Ochał.


Szkoła Podstawowa Nr 18 w Tarnowie – zespół wokalny „Tamda”. Opiekunka: Marzena Nowakowska.


Zespół Szkół w Radgoszczy – „Śpiewająca Klasa”. Opiekunka: Krystyna Przybyło.


Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tarnowie – zespół wokalno-taneczny „Ósemki”. Opiekunka: Beata Bernatowicz.


Szkoła Podstawowa w Radłowie – zespół wokalny „Radłowskie Promyczki”. Opiekun Radosław Patulski.


Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowie – zespół wokalny „Courante”. Opiekunka Renata Sobkowiak.


 


[[fotka2]]Rozmawiam z Panią Tarnowska, główną sprawczynią tego sympatycznego wydarzenia:


Tarnow.net.pl – Jaki cel przyświeca organizacji tego Przeglądu.


Grażyna Tarnowska: Formuła Przeglądu pozwala skonfrontować się dzieciom i młodzieży z różnych środowisk, porównać swoje umiejętności z umiejętnościami kolegów.


Tarnow.net.pl: Jak wiele czasu zajęła organizacja tej imprezy?


Grażyna Tarnowska: Długo, ale ponieważ robię to od wielu lat, mam już pewne doświadczenie. To bardzo dużo pracy, ale takiej przyjemnej pracy. Bo jak widzę, że zespoły przyjeżdżają, że są radośni, ze mają się gdzie zaprezentować to - to jest taka wspólna radość.


Tarnów.net.pl: Z liczby 800 dzieci zgłoszonych do przeglądu wynika, że bardzo dużo dobrego dzieje się w szkołach.


Grażyna Tarnowska: Tak, dużo. Ten przegląd jest regionalny. I mamy bardzo dużo zespołów spoza Tarnowa. Jest Bochnia, jest Brzesko, Radłów, Żabno, Pleśna i wiele wiele innych.


Tarnow.net.pl: Jak Pani to widzi w perspektywie czasu – czy teraz więcej zespołów działa w szkołach?


Grażyna Tarnowska: powiedziałabym, że się zwiększa. Zwiększa się liczba zespołów młodzieżowych działających w szkołach. Muszę powiedzieć, że nasz Przegląd cieszy się dobrą sławą. Lubią zespoły przyjeżdżać do Tarnowa. W ubiegłych latach kwalifikowaliśmy zespoły to Przeglądu do Krakowa, na wojewódzki przegląd. W tym roku jest inaczej. Nie będzie w ogóle „miejsc”. Najciekawsze zespoły zostaną uhonorowane pucharami Dyrektora Pałacu Młodzieży i dyplomami.


Tarnow.net.pl: Może warto więc zaprosić do nas, do Tarnowa młodzież i dzieci z Polski?


Grażyna Tarnowska: Organizacyjnie bylibyśmy w stanie to udźwignąć, natomiast konieczne są po prostu finanse, bo wszystko kosztuje. Gdyby przyjechały tu dzieci z Polski, trzeba by się liczyć z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Może byśmy wojewódzki zrobili..? Nie wiem, zobaczymy. Kraków już nie organizuje przeglądu.


Tarnów.net.pl: Może to byłby sposób na prezentację naszego miasta?


Grażyna Tarnowska: Oczywiście. Jest w ogóle taka potrzeba, by robić takie przeglądy, co widać po ilości zgłoszonych zespołów i solistów.


 


Rozmowy z dziećmi i ich opiekunami:


Kinga Cierniak: Mam 12 lat. Chodzę do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Brzesku. Śpiewałam tu piosenkę pt. „Nadzieja”. Jest to piosenka religijna. Prowadzi z nami zajęcia Pan Andrzej. Pomaga nam ksiądz Piotr Mucha. Uczęszczam do chórku. Śpiewam od drugiej klasy podstawówki. Lubię to po prostu. My, w parafii organizujemy na rekolekcjach - Przegląd Piosenki Religijnej. W drugiej klasie dostałam na nim wyróżnienie, w trzeciej klasie miałam pierwsze miejsce, w czwartej drugie i teraz w piątej klasie, znów niedawno mieliśmy rekolekcje i znów zdobyłam pierwsze miejsce.


Hubert Zapór: Chodzę do IV klasy. Nauka idzie mi dobrze, lubię śpiewać, występuję też w parafialnym Przeglądzie Piosenki religijnej.


Andrzej Gicala: Pracujemy z młodzieżą przy parafii i przy szkole. Jestem organistą w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Przygotowujemy oprawę liturgiczną a także dzieci występują podczas szkolnych uroczystości. W zajęciach uczestniczy bardzo dużo dzieci w dwóch chórkach. Jeden to klasy I do II, drugi to klasy od III do VI. W sumie to ponad 100 dzieci. Tutaj mogliśmy zabrać tylko 30 z nich, więc musieliśmy zrobić selekcję. To trudne. W organizowanym u nas przeglądzie jest tak dużo zdolnych dzieci, że trudno wybrać najlepszych. Śpiewamy przede wszystkim muzykę chrześcijańską, ale przygotowujemy także piosenki turystyczne i harcerskie.


Karolina Sałek i Karolina Majkowska z zespołu instrumentalnego ALLEGRO: Jesteśmy ze Szkoły Podstawowej Nr 14. Grałyśmy tu poleczkę i kankana. Opiekuje się nami Pani Iwona Grabowska. Miałyśmy troszeczkę tremę. Ten zespól mamy od tego roku, ale wcześniej miałyśmy inny w którym śpiewałyśmy i tańczyłyśmy. Byłyśmy już wcześniej na przeglądzie, dostałyśmy się nawet do Krakowa. Gramy na cymbałkach i na gitarze.


Ilona Mach: Jesteśmy ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie. Jestem opiekunką zespołu „Płomień”. Przyjechaliśmy tu pokazać, co potrafimy. Mam nadzieję, że się będzie podobało. Śpiewamy od zawsze. Z tym, że wiadomo, że w szkole podstawowej zmieniają się klasy. Odchodzą jedne dzieci, przychodzą nowe. Tak, że można powiedzieć, że zespół trwa od września. Śpiewamy piosenki rozrywkowe, takie typowo dziecięce. Nie mamy własnych kompozycji, ale robimy własne aranżacje. Występujemy dość często w różnych, przeglądach i reprezentujemy naszą szkołę. W powiecie zajęliśmy pierwsze miejsce w piosence religijnej, pierwsze miejsce w piosence harcerskiej, drugie miejsce w dorobku szkół podstawowych


Sonia, dwie Klaudie, cztery Anie, Natalia, Monika, Karol, Sebastian, Asia, Agnieszka, Sylwia Karolina, Kasia z zespołu „Płomień” na pytanie czy lubią śpiewać odpowiadają głośno i razem: Lubimy Śpiewać! Bardzo!!! Bardzo lubimy Panią Ilonę! Trzyma za nas kciuki, za wszystkich. Lubimy Szczucin! Mamy muzeum i park i halę sportową, i szkolę pięknie urządzoną.


Karol Dzięgiel: Lubię rozmawiać na lekcji, śpiewam w domu, komponuję swoje piosenki i muzykę. Ja to trzymam w tajemnicy, dzisiaj się przyznałem. Tata śpiewa i ja tez i gram na akordeonie.


Dagamra Pleśniarska i jej koleżanki: Sylwia Bujak, Magdalena Zydroń, Roksana Pajor, Eliza Pawlik, Karolina Wyczesany i Agnieszka Kamieńska przyjechały z Brzeska, ze szkoły nr 3. Dagmara śpiewa, a koleżanki tańczą. Właśnie skończyły swój występ i dzielą się wrażeniami:
Tańczy się super! Chodzimy do III c. Lubimy swoją klasę. Umiemy tańczyć walca i tango i kankana. Występowałyśmy w kinie Bałtyk w Brzesku w „Karnawałowych Rytmach” i z okazji Dnia Kobiet.


Zofia Pabian opiekunka dziewczynek z Brzeska: Już trzeci rok pracujemy razem. Uczę ich od pierwszej klasy. Wszyscy biorą udział w zorganizowanej nauce tańca towarzyskiego. Właśnie za tydzień przyjedzie tu cała klasa, która będzie tańczyła wiązankę tańców towarzyskich. Dagmarka jest szczególnie aktywna muzycznie, bardzo zdolna i od pierwszej klasy występuje na różnych przeglądach. Ja też lubię muzykę i taniec, i może dlatego to zaszczepiłam w tych dzieciach. Od pierwszej klasy dużo śpiewamy i dużo tańczymy - w miarę możliwości, bo program nauczania jest bardzo przeładowany i tylko wolne chwile po lekcjach zostają. Na występy dzieci przychodzą cale rodziny. W szkole są i inne zajęcia pozalekcyjne. M.in. Pracowania komputerowa i kółko plastyczne, które też osiągają sukcesy.


 


Niedźwiedź śpi i zielone żabki śpiewa słoneczko z Otfinowa: „Jak dobrze żabką być z jeziorka wodę pić”
„Jeszcze była wczesna jesień
Kiedy w lesie usnął miś
Całą zimę przespał w lesie
Może się obudzi dziś.
Łeb położył na łapie
Zamknął oczy i chrapie
Chrapu chrapu chrapu chrapu chrap
Chrapu chrapu chrapu chrap.


Iwona Jasnosz, Zuzia Jasnosz, Anna Boruch, Natalia Jasnosz Joanna Prażuch: Lubimy śpiewać. Występowałyśmy w Żabnie w Domu Kultury, czasem wygrywałyśmy. III miejsce w konkursie „Wiosenne Nutki” i II miejsce w przeglądzie kolęd i pastorałek i wiele innych.


Piotr Kawiorski: Mam 12 lat. Chodzę do szkoły Nr 20, która jest szkołą sportową. U nas są różne klasy. Są dwie klasy ogólne, są klasy artystyczne, klasy pływackie, piłkarskie i koszykarskie. Ja jestem w klasie artystycznej. Jestem autorem tekstu i kompozytorem piosenki, która dziś śpiewałem Od małego grałem różne melodie na keybordzie, który dostałem na któreś urodziny i tak to się zaczęło… Samo przyszło. W szkole ogólnie idzie dobrze, lubię informatykę. Prezentowałem się już na Triadzie 2003 w Krakowie. Były tam trzy kategorie, rysunek i kompozycja własna. W kompozycjach swoich własnych zająłem tam 3 miejsce. W tym roku też się zakwalifikowałem - zobaczymy jak będzie.


Izabela Florek: Mamy talenty. Mamy szczęście do talentów Piotr sam komponuje, jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich i wokalnych. Piotr uczy się grać od 3 lat. Bardzo dużo go interesuje go z muzyki. Usłyszy - coś mu się spodoba, zaraz w domu zrobi całą oprawę muzyczna. Dzisiaj ze mną jest tu tez Weronika Wrona, która właśnie śpiewa i zespół „Pierwszaki”. Będą one występowały dziś pierwszy raz. W szkole jest 800 dzieci, zdolnych dzieci - i jest, w czym wybierać.


Weronika Wrona: jestem z klasy II c. Lubię bardzo śpiewanie. Moje piosenki to: Na portrecie blada dama” i „w galerii”. Jak miałam 3 lata, to już lubiłam śpiewać. Bardzo lubię skakać w gumę i czytać książki. Moja ulubiona książka to „Pięcioro dzieci i coś”. Nie mam rodzeństwa i nie mam, z kim się bawić. Czasem z mamą sobie śpiewamy. Mam swoje zwierzątka chomika i psa.


„Pierwszaki” Kasia Agnieszka Natalia Ala Karolina: Dzisiaj będziemy śpiewały piosenki - „Ja chce braciszka” i „Świat za 100 lat”. Lubimy śpiewanie i mamy trochę tremę. Jesteśmy z klasy IB i IC.


Gdy pytam, co lubią okazuje się, że mają bardzo dużo zainteresowań:


„Lubię książki o zwierzętach”, „O kosmosie”, „O psach” „ Ja się przyglądam czasem gwiazdom i raz pani w telewizorze powiedziała, że będzie taka największa gwiazda, a ona była taka malutka” „A ja to najbardziej lubię o Egipcie”.


Wioletta Ochał: Jesteśmy ze Szkoły Podstawowa Nr 11. Jest to szkoła integracyjna. Zespół nasz nazywa się „Fasolki” W zespole jest 25 dzieci. Z klas II i III. Prowadzę w szkole zespół chóralny i przygotowuje dzieci na wszelkie uroczystości. Zespół istnieje od dwóch lat.  . Mamy wokalistkę Kasię, która zdobyła pierwsze miejsce w Żabnie.


Fasolki są bardzo zgrane, na każde pytanie opowiadają szybko głośno, razem i tak samo: Lubimy śpiewać” „bardzo warto grać i śpiewać”, „To jest bardzo fajne”.


Magda, Justyna, Marcelina, Irena, Aneta i Kasia z  Małca: Śpiewamy dziś o wakacjach i „Sen o Warszawie”. Opiekuje się nami Robert Hoszwa - mówią dziewczynki z zespołu „Krach” i wychodzą na scenę.


Renata Sobkowiak zajmuję się dziećmi z zespołu Courante”, ze Szkoły Podstawowej Nr 9. jest nas dużo. Zespół liczy ponad 30 osób. Mamy w szkole zespół taneczny też noszący nazwę „Courante” i oczywiście on też wystąpi na Przeglądzie za tydzień. Dziś nie wszystkie dzieci należące do chóru tu przyjechały. Najmłodsi na Przeglądzie są z IV klasy.


Dzieci z „Courant”: „Fajnie, tylko publiczności mało”, „Lubimy też tańczyć”


Furorę robią na Przeglądzie „Ósemki” w różowych fartuszkach, którymi opiekuje się Pani Beata Bernatowicz:
Jesteśmy ze Szkoly Podstawowej nr 8. Dzieci w zespole jest bardzo dużo - tak na stałe śpiewa ich 28. Rada Rodziców ufundowała nam te piękne stroje. Ja wyszukałam materiał a uszyli je rodzice. Rodzice chcą, aby dzieci pięknie się prezentowały. W zespole są dzieci z klas od IV do VI. Rodzynek w zespole to Mateusz. Pięknie tańczą czwartoklasistki. To zespół wokalno-taneczny, na wzór „Gawędy”. Sama kiedyś tańczyłam i śpiewałam w podobnym zespole, w Tarnowie. Poziom Przeglądu jest bardzo wysoki, co słuchać, a najważniejsze, że dzieci śpiewają na głosy. Jest w Tarnowie bardzo dużo nauczycieli, którzy prowadzą z dziećmi różne zespoły. Gdyby tak ich zebrać na jedną imprezę, można by zrobić wspaniały koncert.


 Fasolki: Fajnie było!


Anna Gańczarczyk: Jestem tu z dziewczętami z Gromnika. W tym składzie występujemy po raz pierwszy. To piąta i szósta klasa. Ja uczę w szkole muzyki. Występowałyśmy już w Krakowie na Przeglądzie Kolęd i pastorałek. Próby mamy raz tygodniu, a czasem jest to częściej, jak się przygotowujemy do jakiegoś występu.


Nie udało mi się porozmawiać ze wszystkimi dziećmi i ze wszystkimi opiekunami. Ale mam nadzieję, że jeszcze uda się z nimi spotkać i wam ich zaprezentować.Nagrody dzieciom wręczała Pani Marta Komorowska - Dyrektor Pałacu Młodzieży w Tarnowie, razem z pania Grażyną Tarnowską organizatorką i dobrym duchem Przeglądu..


Laureaci i wyróżnieni w Regionalnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych” :


Zespoły: „Pierwszaki”, „Courante”, „Nutki”, „Tamda”, „Krach”. Wokaliści: Anna Boduch, Paulina Pochroń, Piotr Kawiorski, Joanna Kurek, Hubert Zapór, Karolina Pruchnicka, Sylwia Kmiecik, Iwona i Natalia Jasnosz.


Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży otrzymały zespoły:


 „Ósemki”, „Płomień” i SCHOLA z Brzeska, a wśród solistów: Sebastian Mach, Bartosz Gębica, Dagmara Pleśniarska, Zespół „ALLEGRO” i Małgorzata Krakowska.


Gratulujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy. Pozdrowienia dla małych gwiazdek, które może się okażą całkiem duże.


 

Fotoreportaż z Regionalnego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych - 15 kwietnia 2004 - Tarnów.
Komentarze...