Dzień drugi – gwiazdy z gimnazjum.
access_time 2004-04-18 00:14:21

Piątek był drugim dniem trwającego Regionalnego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół. Halą na ul Gumniska zawładnęła młodzież gimnazjalna. Od godziny 9.00 trwała prezentacja wokalistek, wokalistów, zespołów instrumentalnych i wokalnych oraz chórów działających przy szkołach w naszym mieście i regionie.

[[fotka1]]Uczestnicy piątkowego przeglądu:


Publiczne Gimnazjum w Radłowie – zespół instrumentalny – opiekun Mirosław Patulski.


Zespół Szkół Gminnych w Gawłowie – Zespół instrumentalno-wokalny – opiekun Cezary Zwierniak.


Gimnazjum w Wierzchosławicach – Ewelina Rapacz – opiekun Edward Pluta


Gimnazjum Publiczne w Gromniku – Jolanta Pierońska – opiekun Anna Gańczarczyk.


Gimnazjum w Szczucinie – Magdalena Czub – opiekun Paweł Obara; Patrycja Hoszwa – opiekun Ilona Mach.


Publiczne Gimnazjum w Żabnie – Anna Augustyńska – opiekun Wojciech Pyteraf; Zespół taneczny „Gift” – opiekun Małgorzata Ciecińska.


Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie – Magdalena Szwed(solistka) i zespół instrumentalny – opiekun Leszek Krzemiński; balet współczesny „Tajfun” – opiekun Ewa Kukla.


Publiczne gimnazjum w Miechowicach Wielkich – Ewa Panek


Zespół Szkół Sportowych w Tarnowie – Joanna Falkowska, Anna Szepielak – opiekun Izabela Florek; Zespół taneczny FT „Fiver” – opiekun Adam Kula; zespół taneczny „NON STOP DSA” – opiekun Teresa Lamot.


Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie – Ewelina Korzeniowska, Jadwiga Korzeniowska, Asia Ledniowska, i zespół taneczny „Do-re-mi”– opiekun Halina Bartnik.


Gimnazjum Nr 6 w Tarnowie – Krzysztof Sasak (solista) i zespół – opiekun Andrzej Komorowski; zespół wokalny „Wędrująca piosenka” – opiekun Leszek Krzemiński; Zespół cheerleaders „Crispy Bits” – opiekun Magdalena Jarmuła.


Gimnazjum Nr 1 w Skrzyszowie – Zespół wokalno-instrumentalny


Gimnazjum Nr 11 w Tarnowie – zespół wokalny „ALLEGRO” – opiekun Aneta Łabno.


Gimnazjum w Lisiej Górze – Zespół wokalny – opiekun Piotr Bogacz


Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim – chór – opiekun Piotr Burkot.


Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Brzesku – Zespół taneczny „Gryfiki” – opiekun Renata Hamielec


[[fotka2]]Wielka szkoda, że tak mało publiczności było w Hali na ul. Gumniska. To warto było zobaczyć. Rośnie nam naprawdę wartościowa i zdolna młodzież. Poziom Przeglądu, jak podkreślało wielu moich rozmówców, był bardzo wysoki. Chyba tarnowianie nie zauważają, co mają u siebie. Zachwycający chór z Rzepiennika Biskupiego, wesoły i porywający występ zespołu z Krzyża w piosenką „Mój przyjacielu”, znakomite zespoły taneczne z Gimnazjum Nr 2, dziewczęta z „Do-re-mi” zespoły z Gawłowa, z Radłowa, zdolna młodzież z Żabna i wielu innych miejscowości. A może należy w następnych latach zrobić koncerty po południu, lub w sobotę, by więcej osób mogło to zobaczyć i przekonać się na własne oczy i uszy - co sami nie wiemy, że posiadamy.  


Klimat, jaki panował w Hali - może oddadzą wam fragmenty z rozmów, jakie przeprowadziłam tego dnia, z uczestnikami i opiekunami młodzieży.


Piotr Burkot: Wykonujemy dziś dwa bardzo kontrastujące utwory. Pierwszym będzie „Zdrowaś Królewno Wyborna” z epoki średniowiecza, w opracowaniu Koszewskiego, na cztery głosy, a drugi: muzyka współczesna - muzyka Józef Świder „Zespół muzyczny z akompaniamentem”. Nasz zespól nie ma jeszcze konkretnej nazwy. Jest rotacja. Co roku młodzież się zmienia, ale chór istnieje już od trzech lat. Bardzo aktywnie uczestniczymy w życiu kulturalnym regionu i nie tylko. Do naszych ważniejszych osiągnięć należy zaliczyć: w ubiegłym roku Grand Prix na Konkursie Kolęd w Krakowie, I miejsce na Przeglądzie Powiatowym Pieśni Patriotycznej, a w tym roku wyróżnienie na Przeglądzie Kolęd w Żabnie. Jest bardzo dużo zdolnej młodzieży w Rzepienniku i jest z czego wybierać. Prawie same perełki. Jesteśmy z Rzepiennika Biskupiego, a w ogóle jest 4 Rzepienniki . Zaczyna się od Suchego, potem jest Biskupi, Strzyżewski i Marciszewski. W związku z tym jest taka anegdota, powiedzenie, że: „Suchy Biskup Strzyże Marcina” Praktycznie szkoły nie mamy tylko jesteśmy rozrzuceni w trzech miejscach, bo gimnazjum dopiero będzie budowane. Gimnazjum mieści się w tym samym budynku, co szkoła podstawowa. Na razie jest - jak jest. Reforma przysporzyła nam wiele kłopotów.


Marcelina i Żaneta ze Szczucina: Dzisiaj tańczymy w zespole tanecznym a nasza koleżanka będzie śpiewała. Jest nas dokładnie pięć. Przedstawiamy żywioły: ogień i woda.


Cezary Zwierniak Jesteśmy tu w składzieAdrian Rataj - keyboard, Damian Biernat – gitara elektryczna i śpiew, Konrad Ignacyk – keyboard, Arkadiusz Baran - trąbka, Justna Pikuła – saksofon, Magdalena Widełka – śpiew. Przyjechaliśmy z Gawłowa. To miejscowość leżąca 7 km na północ od Bochni. W szkole uczę głównie muzyki, bo z wykształcenia jestem muzykiem. Natomiast ze względów „wiadomo jakich”, musiałem się przekwalifikować i uczę też historii. Głównie wykonujemy kompozycje własne. Komponujemy, mamy 2 razy w tygodniu próby, przynosimy na nie do szkoły jakieś swoje pomysły. Każdy z nas coś przynosi. Obrabiamy, aranżujemy. Dwie osoby śpiewają: Damian i Magda. A reszta gra. Mamy w planach własne teksty, ale na razie piszemy melodie do tekstów znanych. Ostatnio do Gałczyńskiego. Interesujemy się poezją, a szczególnie Gałczyńskim. Oprócz tego gramy muzykę rozrywkową. Uczestniczymy w różnych imprezach szkolnych typu bale gimnazjalne i dyskoteki szkolne. Kolędujemy często i zapraszają nas wszędzie. Zmienia się często skład zespołu, a co za tym idzie charakter zespołu. Nasze sukcesy: Jesteśmy laureatami konkursu ogólnopolskiego kompozycji własnych do poezji Galczyńskiego. Było to w listopadzie 2003 roku w Krakowie. Na czele jury tego konkursu był Andrzej Sikorowski i mogliśmy sobie wtedy z nim porozmawiać na tematy muzyczne - i nie tylko.


Wrażenia z dzisiejszego koncertu mamy raczej pozytywne, chociaż mieliśmy problem z jednym z mikrofonów, ale gramy aby grać, nie po to aby wygrywać konkursy. Lubię bardzo Tarnów - lubię tu przyjeżdżać i kiedyś często bywałem. Chcielibyśmy pozdrowić nasza szkolę, wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców oraz podziękować za wsparcie. Pozdrawiamy też Wójta Gminy Bochnia.


Krzysztof Sasak, Paweł Szatko, Jacek Barwacz, Karolina Matras, Agnieszka Dudek, Kinga Świętek, Magda Jarek, i Kamil – Jesteśmy z klasy  II c i II d  Gimnazjum w Krzyżu. Naszym opiekunem jest Pan Andrzej Komorowski – super gość. To nasz Pan od muzyki. Wspaniały nauczyciel. Ładnie się śmieje. Fajnie się z nim pracuje. Nasz występ miał być i był zabawą. Dzisiaj będziemy jeszcze tańczyć. Co byśmy powiedzieli innym?- Może by brali z nas przykład, żeby nie byli stremowani jak wyjdą na scenę, by dawali z siebie wszystko, żeby była dobra zabawa i aby się ruszali. Gimnazjum nie znaczy ze musimy być smutni.. Nie jesteśmy jeszcze tacy starzy.


Andrzej Komorowski – W tym składzie to jest pierwszy występ zespołu . Specjalnie na ten konkurs przygotowaliśmy piosenkę, kapelę i chórek. Piosenka to: „Mój Przyjacielu” Krzysztofa Krawczyka. To jest pierwszy rok mojej pracy w tym gimnazjum. Normalnie jestem w Szkole Muzycznej w Tarnowie. W gimnazjum mam tylko 3 godziny. Chciałem coś zorganizować - tym bardziej, że młodzież jest chętna do występów, do śpiewania, do różnych ciekawych inicjatyw. Przygotowałem stronę muzyczną, zaproponowałem kilka rozwiązań, jeśli chodzi o taki występ sceniczny. Myślę, że wspólnie się uzupełniliśmy tutaj. Chodzi o dobra zabawę. Po to są takie konkursy, by młodzież się zaprezentowała, także od tej strony artystycznej.


[[fotka3]]Sylwia Kmiecik, Ewelina Korzeniowska, Ela Zalewska, Małgosia Młynarczyk, Jadwiga Korzeniowska – Podoba nam się tu bardzo i bardzo lubimy Panią Halinę. Za dobra jest dla nas. Teraz mamy nowy taniec. Tańczymy dwa trzy razy w tygodniu. Interesujemy się też informatyką, tenisem stołowym, siatką, piłką nożną i koszykówką.


Jadzia Bednarz, Agnieszka Mordarska, Weronika Kozioł, Klaudia Książek. – Jesteśmy ze Skrzyszowa. Z klasy pierwszej gimnazjum. W zespole występujemy pierwszy rok. Siedziałyśmy za kulisami i słuchałyśmy jak śpiewają. Czekałyśmy na swoja kolejkę. Miałyśmy troszeczkę tremę, ale jak już wyszłyśmy na scenę to minęła. Spotykamy się raz w tygodniu w środę, a przed konkursami częściej. Interesujemy się głównie muzyką. Trzy z nas to solistki, a Agnieszka gra na organach.


Paweł Gochowski – Uczę muzyki w Gimnazjum. Nasz zespół to młode osoby, które rozwijają dopiero swoje zdolności. Uważam, ze jeszcze długa droga przed nimi, aczkolwiek myślę, ze mogą kiedyś cos osiągnąć, jeżeli będą dobrze kierowane i będą rozwijały swoje zdolności i umiejętności. Myślę, że wszystko przed nimi. W zespole jest więcej młodzieży ze szkoły. Tu jesteśmy w okrojonym składzie. Ponieważ dość późno dowiedzieliśmy się o tym Przeglądzie i to było dosyć szybko przygotowywane. Myślę, że w przyszłym roku przyjedziemy tu również z większą grupą.


Zespół z Radłowa – Właściwie nie mamy nazwy. Jesteśmy zespołem instrumentalnym: trąbki, saksofony, akordeon, klarnety, gitara basowa, keyboard. „Mirex band” - tak mówią na nas. Naszym opiekunem jest Pan Mirek Patulski. Lubimy granie.  Zespól liczy z Panem Mirkiem 14 osób. Dość często jeździmy na przeglądy, występujemy na akademiach a jak się już gra to trzeba porządnie.


Zespół „Gryfiki” – Jesteśmy z Gimnazjum nr 2 w Brzesku – Wszystkie tańce tu przedstawione były w programie wychowania fizycznego. W sezonie zimowy ćwiczymy na korytarzu z tymi układami. Pod kątem występu tu - przygotowywałyśmy się przez miesiąc. Grupa prezentująca walc wiedeński i poloneza - to było przygotowywane przedstawienie, które pokazywaliśmy w szkole na dyskotece, z okazji św. Walentego. Przedstawialiśmy wszystko, jak to było dawniej, jak były zawierane śluby itd.


Leszek Krzemiński – Jestem z Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie. Opiekuję się zespołem „Studio G2”. 60% repertuaru jest mojego autorstwa. Zespół jest w szczytowej formie, dwa razy w roku gramy dla Urzędu Miasta, ciągle jest nowy repertuar. Jestem tu też z zespołem „Tajfun”. To zespół niezależny - ja ich tylko wspomagam. Wychowawczyni zorganizowała stroje i magnetofon od rady rodziców i same pracują. Pracują bez instruktora - wspaniale dziewczyny, zapalone do tego, co robią.


Z tego, co tu jest prezentowane na przeglądzie to powinien być wielki koncert. Bo nie ma złych wykonawców. Wszystko się nadaje na telewizję - znakomicie przygotowane i dobrze wykonane.


W szkołach najwięcej z młodzieżą po lekcjach pracują muzycy i plastycy. Są nauczyciele, co minuta przed dzwonkiem i minuta po dzwonku i ich nie ma, a my musimy przygotować wszystko i wiele czasu poświecić na przygotowywanie różnych imprez, nieraz do wieczora i to za darmo. Urząd Miasta nie daje żadnych pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne, nie mówiąc o zakupie jakichś urządzeń. Sprzęt ma po 20 lat i więcej. Rady rodziców trochę nas wspomagają. Zakupienie sprzętu powyżej 1000 zł w malej szkole to jest raczej niemożliwe. Pracując z młodzieżą zmuszeni jesteśmy korzystać z własnego prywatnego sprzętu.


Teresa Sermak, Kasia Filipowicz, Magdalena Szwed, Olga Rakoczy, Joanna Niedojadało: Jesteśmy z zespołu „Tajfun” Nie mamy instruktora, same to wszystko przygotowujemy w szkole przed lekcjami i po lekcjach. Tańcem opowiadamy różne historie. Stroje tez wykonałyśmy same, kupiłyśmy najzwyklejsze podkoszulki i same je dokończyłyśmy. Jesteśmy przyjaciółkami z jednej klasy. Ćwiczymy codziennie, przynajmniej godzinę lub dwie. Śpiewamy też w zespole i lubimy rysunki.


Laureaci Form muzycznych:


Wyróżnienia:
Patrycja  Hoszwa, Anna Szepielak, Jolanta Kierońska, Ewelina Rapacz, Magdalena Szwed wraz z zespołem, zespół instrumentalny z Radłowa i Krzysztof Sasak wraz z zespołem za innowację artystyczną.


Puchary Dyrektora Pałacu Młodzieży:
Anna Augustyńska, Zespół instrumentalno-wokalany z Gawłowa, Chór z Rzepiennika Biskupiego.


Laureaci Form tanecznych:


Wyróżnienia: „Do-re-mi”, cheerleaders „Crispy Bits”.


Puchary: „NON STOP DSA”, FT „Fiver”


Pozdrawiamy wszystkich uczestników i życzymy sukcesów w przygodzie z muzyką. W czwartek 22 kwietnia zobaczymy jeszcze zespoły taneczne szkół podstawowych. Będzie to ostatnie spotkanie w ramach tegorocznego Przeglądu – wspaniałej i wartej zobaczenia imprezy, której organizatorem jest Pałac Młodzieży.

Komentarze...