„Bezan” a sprawa polska.
access_time 2004-04-20 20:16:16
Sprawą polską na dziś, jest nieustający brak finansów we wszystkim i wszędzie. Dotknął on także nasz tarnowski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Bezan”. XIX jego edycja ograniczona będzie do jednego koncertu, tzw. Biesiady Żeglarskiej, którą zaplanowano na wieczór 22 maja,  na Campingu na ul. Piłsudskiego.

Rozmawiam z Panem Tomaszem Kapturkiewiczem, organizatorem „Bezanu” z ramienia TCK.


Tarnow.net.pl: Niedługo maj. Jakie wieści o tradycyjnym w Tarnowie festiwalu „Bezan”?


Tomasz Kapturkiewicz: Nie ma dobrych wieści, tzn. nie do końca są dobre. Dobra wieść jest taka - że jakieś święto żeglarskie w Tarnowie, w tym roku będziemy mieli. 22-go maja zaplanowano XIX Biesiadę Żeglarską. Nie będzie to jednak festiwal. Zachowujemy kontynuację, jednak ze względu na bardzo ograniczony budżet, musieliśmy zrezygnować z innych licznych koncertów, tak jak to było w ubiegłych latach. Nie ukrywam, że od pewnego czasu jest tendencja spadkowa dla szant i dla „Bezanu” w Tarnowie. Świadczy o tym liczba uczestników na koncertach. Generalnie jest coraz mniej pieniędzy na działalność i na inwestycje kulturalne. Kiedy dawniej organizowaliśmy przesłuchania konkursowe, wiązały się one z tym, że trzeba było dużo zapewnić - łącznie z nagrodami. Coraz mniejszy jest udział sponsoringu w tego typu imprezach, chociaż wydawać by się mogło, że to potężne imprezy plenerowe z wielkim zasięgiem. Ale dzisiaj już niestety robi się je trochę inaczej. Fanów szant jest naprawdę niewiele. Jest to stała grupa, na poziomie mniej więcej 200- 250 osób i jak na nasze miasto jest to stanowczo za mało.


Tarnow.net.pl: Gdzie odbędzie się Biesiada 22 maja?


Tomasz Kapturkiewicz: Organizujemy to na Campingu 202, na ul. Piłsudskiego 28a, koło basenu. Jest to taki teren rekreacyjny, na którym możemy nieco dłużej śpiewać. Do godziny 24-ej, przy ognisku, robimy po prostu biesiadę żeglarską. Kiedyś biesiada odbywała się w piwnicach TCK i chcieliśmy z tego zrobić szersza imprezę, bo miała bardzo dobry klimat. Zbieramy siły na przyszły rok, w którym mamy XX lecie Bezanu i chcieliśmy choćby na ten moment powrócić do tych najlepszych tradycji festiwalu i być może zadać sobie pytanie - czy komuś jeszcze ten festiwal jest potrzebny.


Tarnow.net.pl: 22 maja … w jakich godzinach odbędzie się Biesiada Żeglarska?


Tomasz Kapturkiewicz: Myślę, że rozpoczniemy o godzinie 19.00 i potrwa to do północy.


Tarnow.net.pl: Czy już wiadomo jakie zespoły wystąpią?


Tomasz Kapturkiewicz: Planujemy udział dwóch tarnowskich zespołów: „The Cotton” - który na co dzień ćwiczy w TCK i „West Sailors”- który po dłuższej nieobecności na scenie, reaktywował się też przy TCK. Zapraszam też zespół „North Cape” z Pszczyny i być może zespół Klang z Rzeszowa, który dawno u nas nie był, lub zespół „Prawy Ostry” z Białegostoku, który w zeszłym roku bardzo ładnie zadebiutował na „Bezanie”. Myślę, że będzie to cztery lub pięć zespołów. Poprowadzi Biesiadę Ryszard Żądło, który jest pierwszym założycielem i jednym z trzech pomysłodawców tej imprezy. Tradycyjnie dla uczestników, postaramy się o kiełbasę w cenie biletu, by można było sobie na ognisku ją ładnie upiec. Będą może i browary, ale to kwestia sponsoringu. Tak wiec będzie: bilet, kiełbaska, śpiewniki, ognisko, wspólne śpiewanie szant.


Tarnow.net.pl Dziękujemy za informacje, a na Biesiadę dotrzemy:)


 

Komentarze...