Dzień z TNF
access_time 2004-05-08 13:01:33

Niezwykłe okazje mieli tarnowianie spotkania się i porozmawiania w TCK z Januszem Morgensternem - reżyserem, Przewodniczącym Jury 18 Festiwalu TNF, Januszem Foglerem - Prezesem PZAF, Andrzejem Jaroszewiczem – znakomitym operatorem filmowym, oraz uczestniczenia w wernisażu obrazów Jerzego Skolimowskiego i wystawy „Mistrz i Uczeń” Jerzego Martynowa i Mariusza Foltaka. Zaś w kawiarence kina „Marzenie”, po projekcji filmów, spotkania się z Arturem Detmerem i Ryszardem Brylskim. Zobacz fotoreportaż.

[[fotka1]] Znane nazwiska i ogromy znaczący w polskiej kulturze dorobek, a wszystko tylko w jeden dzień w Tarnowskim Centrum Kultury i kinie „Marzenie” 


Janusz Morgenstern – klasyka polskiego filmu – Przewodniczący jury TNF


Reżyser takich znanych filmów jak: „Popiół i diament”, „Lotna, „Do widzenia do jutra”, „Jutro premiera”, „Dwa żebra Adama”, „Życie raz jeszcze”, „Potem nastąpi cisza”, „Stawka większa niż życie”, „Jowita”, „Kolumbowie”, „Dama Pikowa”, „Trzeba zabić tę miłość”, „S.O.S”, „Polskie drogi”, „Godzina W”, „Biały smok” i „Żółty Szalik”


Opowiadał nam o świecie filmu, o swojej pracy i współpracy z innymi reżyserami i aktorami. Powrócił wspomnieniami wstecz, aż do lat 50-tych i sytuacji polskiego filmu w tamtym czasie i teraz. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak to było, gdy kręcono „Kanał”, „Popiół i diament”, jaki był Zbyszek Cybulski. Reżyser rozmawiał z uczestnikami spotkania o obsadzaniu aktorów w filmach, o ich sukcesach.


Janusz Morgenstern mówił też o spacerze uliczkami naszego miasta i o tym, że stanowią bardzo dobre tło do realizacji filmów.


Spotkanie z Januszem Morgensternem prowadził Pan Ryszard Jaźwiński, dziennikarz „Trójki”.


[[fotka2]] Chwilę po tym niezwykle interesującym spotkaniu, równie frapujące warsztaty z Panem Januszem Foglerem Prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików i Panem Andrzejem Jaroszewiczem - znanym operatorem filmowym, który jest autorem zdjęć m.in. w filmach: „Quo Vadis”, „Bajland”, „Nie ma zmiłuj”, Tryumf pana Kleksa”, „Fuks”, „Szamanka, „Wirus”, „Młode wilki”, „Uprowadzenie Agaty”, „Na srebrnym globie”, „Zazdrość i medycyna”, „Anatomia miłości”, „Motyle”


Panowie opowiadali przede wszystkim o Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie, która prowadzi studia licencjackie w kierunkach: reżyseria filmowa, realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego, projektowanie graficzne, edytorstwo i komunikacja medialna, edukacja artystyczna i szkolna, fotografia i animacja kultury z marketingiem. 


Szkoła ta ma znakomitych wykładowców. Oprócz obecnych Panów – Andrzeja  Jaroszewicza, który pełni funkcję Prorektora i Janusza Foglera w szkole uczą: Andrzej Bielawski, Ewa Braun, Maciej Buszewicz, Maciej Drygas, Andrzej Dudziński, Bogdan Dziworski, Jacek Fuksiewicz, Robert Gliński, Marcin Giżycki, Ryszard Horowitz, Wiktor Jędrzejec, Janusz Kapusta, Krzysztof Lang, Zbigniew Łagocki,  Lech Majewski, Chris Niedenthal, Maria Porzęcka, Wojciech Prażmowski, Zbigniew Ryczyński, Tadeusz Ryszka, Andrzej Sapija, Tomasz Sikora, Janusz Sosnowski, Teresa Starzec, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Zanussi.


 


[[fotka3]] O godzinie 19.00 w TCK odbył się wernisaż obrazów  Jerzego Skolimowskiego i równolegle wernisaż wystawy „Mistrz i uczeń”  Jerzego Martynowa i Mariusza Foltaka.


W tym samym czasie, prawie równolegle - trwało spotkanie w kawiarence kina „Marzenie” z Arkadiuszem Detmerem, a chwilę później z reżyserem Ryszardem Brylskim.


Prezentujemy Wam fotoreportaż z tych znaczących wydarzeń kulturalnych, jakie miały miejsce w piątek w Tarnowie.


 

Komentarze...