Maj w KoLibrze...
access_time 2004-05-13 06:46:03

Oddział tarnowski Stowarzyszenia Koliber zaprasza na trzy majowe spotkania i wykłady w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Goldhammera 4. Już w ten piątek, 14 maja o godz. 19.00 -  wykład „Zagraniczne inwestycje” przedstawi Wojciech Popiela.

Zaproszenie KoLibra:


"... rozpoczniemy spotkaniem z Misesem. Piąty, przedostatni argentyński wykład nosi tytuł „Zagraniczne inwestycje”. Mises mówił w połowie lat pięćdziesiątych: Jeśli świat rzeczywiście pragnie umożliwić rozwijającym się krajom podniesienie standardu życia do poziomu amerykańskiego, może to być zrealizowane. (...) Czego brakuje do uczynienia rozwijających się krajów tak prosperującymi jak Stany Zjednoczone, to przede wszystkim brak kapitału – i, oczywiście, wolności jego właściwego użycia, w dyscyplinie wolnego rynku, a nie w dyscyplinie rządu. Te narody muszą gromadzić kapitał, i one muszą umożliwić zagranicznemu kapitałowi przyjście do ich krajów. Wykład – jak zawsze, opatrzony przez Misesa wieloma przykładami z historii gospodarczej świata – przedstawi Wojciech Popiela (UPR). Spotkanie odbędzie się 14. maja.


Tydzień później – 21. maja – KoLiber będzie gościł sybiraczkę Stanisławę Wiatr-Partykę oraz senatora I kadencji Andrzeja Fenrycha. Goście będą opowiadać o Golgocie Wschodu – Syberii i Katyniu. Wojenne losy, opowiedziane przez tych, których II Wojna Światowa związała ze Wschodem, zawsze zmuszają do zastanowienia. Ile cierpienia, głodu i rosyjskiego zimna przeżyli Sybiracy i Oficerowie Katynia – nikt dziś nie jest w stanie sobie wyobrazić. Rodzi się za to zaduma nad niezwykłą siłą Ducha tych, którzy życie i zdrowie poświęcali Polsce, i nad naszym dziś Patriotyzmem i poświęceniem dla Ojczyzny.


W ostatni piątek maja (30.) spotkamy się z kolei z rodowitym Anglikiem Michelem Townendem (Huddersfield). Będziemy rozmawiać o tym, jak zmieniało się życie w Anglii w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, kiedy to następowały istotne przekształcenia Wspólnot Europejskich w Unię Europejską. Dowiemy się, co zdaniem Anglików rzeczywiście zmieniło się i jak te zmiany są oceniane. Będzie to także ciekawa konfrontacja dwóch mentalności anglosaskiej i kontynentalnej. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.


Wszystkie spotkania odbywają się w piątki o godzinie 19-tej w siedzibie KoLibra przy ulicy Goldhammera 4. Po każdym wykładzie – dyskusja. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


Oddział tarnowski Stowarzyszenia KoLiber"

Komentarze...