"Traviata" w Mościckiej Fundacji Kultury.
access_time 2004-05-21 08:04:38

Miłośnicy opery mają możliwość obejrzenia kolejnego spektaklu Opery Krakowskiej. Tym razem zespół wystawi w Mościckiej Fundacji Kultury dzieło G. Verdiego - "Traviata" z udziałem Edyty Piaseckiej w roli Violetty Valery.

Opera w 3 aktach z librettem Francesco Maria Piave oparta jest na utworze Aleksandra Dumasa- syna - "Damie Kameliowej". Polska premiera odbyła się w Warszawie w 1856 r. Akcja rozgrywa sie w Paryżu około 1830 roku. W apartamencie pięknej kurtyzany Violetty odbywa się wspaniały bal. Gospodynię otacza rój paryskiej złotej młodzieży, a także i kilku starszych arystokratów. Młody Alfred intonuje toast na część władającej światem miłości (toast libiamo, libiamo). Alfred gości po raz pierwszy w domu Violetty. Widywał ją jednak nieraz i pokochał od pierwszego wejrzenia. Adorator nie tai przed Violettą swych uczuć, ona jednak oświadcza, iż jej serce nie jest zdolne do prawdziwej miłości i radzi Alfredowi, by o niej zapomniał. Jednak pod wpływem gorących słów budzą się dawno zapomniane uczucia. Violetta rozmyśla samotnie o pustce i nicości życia.

Młoda i utalentowana Edyta Piasecka została gorąco przyjęta przez publiczność i recenzentów. Chyba młodość i uroda sprawiły, że początek nie był w pełni zadawalający , bo więcej w nim było prostoty i wdzięku Rossiniowskiej Rozyny niż gorzkiej wesołości kurtyzany, ale już wielka aria interpretowana przez artystkę świadomie i dojrzale podbiła publiczność i tak już było do końca" - napisała Anna Woźniakowska.

Opera wystawiona zostanie w MFK 3 czerwca o godz. 18. Bilety można rezerwować pod nr. tel. 633-46-10.

(kis)

Komentarze...