Tablica Morvaya
access_time 2004-06-19 08:19:24

W przyszłym roku, najprawdopodobniej w czerwcu, w jedną z kamienic znajdujących się przy ul. Urszulańskiej zostanie wmurowana tablica pamiątkowa z podobizną Gabriela Morvaya. Jest to kamienica znajdująca się przy ul. Urszulańskiej 27, w okolicach skrzyżowania tej ulicy z ul. Bema.

[[fotka1]] To właśnie w tym domu mieszkał kiedyś Morvay, o którym do dziś na świecie mówi się, że był to genialny artysta malarz z Polski, natomiast nawet w samym Tarnowie mało kto pamięta o tej postaci.

Wczoraj tablica z podobizną Morvaya została przekazana prezydentowi miasta przez gości z Hiszpanii. Obecny podczas przekazania był także dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego, Adam Bartosz. Dyrektor Bartosz powiedział nam kilka zdań o słynnym malarzu oraz o tym, co stanie się z tablicą.

Gabriel Morvay urodził się w Tarnowie, opuścił miasto jeszcze przed wojną wraz z ojcem Kazimierzem, który był konserwatorem. Gabriel Morvay stał się słynnym artystą malarzem na terenie Hiszpanii, gdzie zamieszkał w sąsiedztwie Barcelony. Po jego śmierci w miejscowości, w której mieszkał, jego imieniem został nazwany jeden z placów. Jest tam również muzeum Morvaya.

Właśnie w Barcelonie, a także we włoskiej Cremonie, gdzie również mieszkał, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy, a przy tym - co jest podkreślane bardzo mocno - o jego malarstwie mówi się jako o polskiej sztuce. Na ulicy, która jest jego imienia, zostało zresztą napisane, że był to polski malarz z Tarnowa.

Ostatnio w Hiszpanii ukazał się album poświęcony Gabrielowi Morvayowi i jego malarstwu. Przyjaciele malarza z Barcelony i Cremony sprawili także, że wczoraj do Tarnowa trafiła pamiątkowa tablica przypominająca światowej sławy malarza. Tablicę początkowo przywieziono do Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ale ostatecznie znalazła się wczoraj właśnie na biurku prezydenta Mieczysława Bienia.

- Zdecydowaliśmy, że przekażemy ją miastu gdyż intencja jest taka, aby wmurować tę plakietę w ścianę domu, w którym mieszkał w Tarnowie Morvay - powiedział nam wczoraj dyrektor Adam Bartosz. - Jest to dom przy ul. Urszulańskiej 27, który udało się nam zidentyfikować po długich poszukiwaniach.

Planowane wmurowanie tablicy Morvaya w ścianę kamienicy przy ul. Urszulańskiej ma nastąpić w czerwcu przyszłego roku. Wtedy też z Włoch zostanie przewieziona do Tarnowa wystawa dzieł Morvaya, około 50 obrazów zgromadzonych przez jego przyjaciół.

(Smol)

Komentarze...