Noc Kabaretowa TEMI
access_time 2004-08-24 15:30:10

Tarnowskie Centrum Kultury oraz TEMI – Galicyjski Tygodnik Informacyjny zapraszają 10 września o godz.19.00 do Amfiteatru Letniego na NOC KABARETOWĄ – TEMI z okazji jubileuszu 25-lecia tygodnika.

Podczas imprezy zaprezentują się kabarety:


- LIMO


- KWARTET OKAZJONALNY


- GRZEGORZ HALAMA OKLASKY


oraz ARTUR ANDRUS, który poprowadzi Noc Kabaretową.


 


Kabaret LIMO


Zalążkiem obecnej grupy był kabaret szkolny powołany przez maturzystów VIII LO w Gdańsku: Abelarda Gizę, Marcina Kulwikowskiego, Krystiana Kaługę, Adama Kocbucha. Debiut formacji ochrzczonej LIMO odbył się we wrześniu 1999 r. a już w listopadzie 99 r. LIMO zdobyło Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretuff Studenckich „Wyjście z Cienia” w Gdańsku. Ta nagroda zapoczątkowała następne:


- I miejsce – Paka 01


- II miejsce – Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry 01


- III miejsce - „Wyjście z Cienia”  01


- III miejsce – Mulatka 02


- I miejsce - Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry 02


- Grand Prix - „Wyjście z Cienia”  02


- Nagroda Publiczności – PaKa 04


- I miejsce – PaKa 04


- Nagroda za najlepsze teksty satyryczne – PaKa 04


- Wyróżnienie za walkę z nietolerancją – PaKa 04


 


Obecnie kabaret LIMO występuje w składzie:


- Ewa Błachnio (od VIII 2000r.)


- Abelard Giza – pisze, gra, reżyseruje, lider (w kabarecie od samego początku)


- Szymon Jachimek (od VI 2001 r.) - śpiewa


- Marcin Kulwikowski – informatyk, montażysta, aktor, muzyk (w kabarecie od samego początku)


 


Kabaret Kwartet Okazjonalny tworzą:
Marta Saciuk
Artur Sędzielarz
Michał Jurkiewicz
Mikołaj Blajda


Kwartet Okazjonalny jest zespołem wykonującym standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej na instrumentach nietypowych w sposób często niezgodny z intencjami kompozytora. Grając na butelkach, grzebieniach, kontrabasie, akordeonie, trąbce od roweru, glinianym koguciku i innych nietypowych instrumentach, zespół tworzy jedyne, niepowtarzalne interpretacje utworów takich twórców jak: W. A. Mozart, F. Chopin, M. Ravel, G. Gershwin. Kwartet Okazjonalny tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy w 1999 roku postanowili wystąpić na konkursie zorganizowanym przez PWST w Krakowie, którego ideą było zagranie utworu F. Chopina na wszystkich instrumentach z wyjątkiem fortepianu. Pomysł się spodobał, więc powstał czteroosobowy zespół i grając na butelkach, grzebieniach, kontrabasie, akordeonie, flecie i glinianym koguciku wykonał kilka utworów kompozytora. Otrzymał wyróżnienie i nagrodę publiczności. Żart przerodził się jednak w poważną działalność, Kwartet zaproszono do Hanoweru na EXPO 2000 gdzie w ramach Dnia Polskiego wystąpił obok Urszuli Dudziak, Waldemara Malickiego i Anny Marii Jopek. Wtedy muzycy uświadomili sobie, że można wspaniale promować muzykę klasyczną w żartobliwy sposób. Tak powstał Kwartet Okazjonalny zespół łączący muzykę i teatr w oryginalny pomysł na kabaret. W 2003 roku Andrzeja Zawiszę, który postanowił edukować się w dalekich krajach, zastąpił Michał Jurkiewicz. "Młody" okazał się godnym następcą. Kwartet Okazjonalny ma zamiar nadal tworzyć nieodpowiednie i bulwersujące interpretacje muzyczne licząc na wyrozumiałość krytyków i uśmiech publiczności. Tworzą go z wykształcenia muzycy klasyczni, z zmiłowania muzycy rozrywkowi, po godzinach muzycy niepoważni. Muzycy na co dzień związani są z chórem Polskiego Radia i Filharmonią Krakowską oraz prowadzą równocześnie indywidualną działalność artystyczną.


Konkursy kabaretowe i nagrody:
- III miejsce – „Mulatka” – Ełk -2002r
- I miejsce w kategorii skecz "Rozmowa z jury" - "Ryjek" - Rybnik - 2002r


- I miejsce oraz III miejsce za film i wyróżnienie za piosenkę -"Mulatka" - Ełk – 2003r


- III miejsce oraz Grand Prix - Festiwal PAKA - Kraków - 2003r


- Nagroda publiczności i dziennikarzy (Grand Prix na 5 Ogólnopolskiej Giełdzie Kabaretowej "Przewałka") - Wałbrzych - 2003r
- Grand Prix za najlepszy film kabaretowy oraz Grand Prix dla najlepszego operatora - Festiwal Filmu Kabaretowego Wytwórni AYOYA - "Elivis" 2003 - Zielona Góra - 2003r
- I miejsce w Konkursie Piosenki Kabaretowej - OSPA - Ostrołęka - 2003r


 


Kabaret GRZEGORZ HALAMA OKLASKY


 


Grzegorz Halama reprezentuje Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe. Występuje na scenie kabaretowej od 10 lat. Pokazuje swój program w całej Polsce od kilku do kilkunastu razy miesięcznie. Program kabaretu jest apolityczny, nikogo nie obraża. Nie ma też tematów wulgarnych. Jest to zestaw żywych piosenek, monologów i skeczy, które dotyczą wszystkich.


Do największych osiągnięć Grzegorza Halamy należą:
- 3 tygodnie na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki piosenki " Ja wiedziałem że tak będzie" (Śpiworki)
- rola w Teatrze TV "Pielgrzymi"w reż. Maćka Dejczera (kierowca autobusu)
- HBO - stały kontakt i nagrania do programu "Na Stojaka" (nagrane już 2 i pół godziny skeczy)
- i przede wszystkim robienie w życiu tego co zawsze chciał.Dużą popularnością cieszą się skecze:
ŚPIWORKI - JA WIEDZIAŁEM ŻE TAK BĘDZIE - piosenka bardzo popularna
JÓZEK - postać wykreowana przez Grzegorza - oczywiście także jego KURCZAKI
ŚPIEWAJĄCA BAKTERIA - nic dodać nic ująć
WIRUS - w cyberoperze w wykonaniu kabaretu Hi Fi
ŻÓŁW KLEOFAS - historia żółwia który przedawkował - Zażywasz - przegrywasz
ŚWINKA - skecz kabaretu Hi Fi o nieudolnym lekarzu


W Tarnowie Grzegorz Halama wystąpi z nowym programem „wygłupy przez duże W”.


 


Nagrody:


- ANDRZEJ 96 - Nagroda im. Andrzeja Waligórskiego
- Nagroda Specjalna Programu III Polskiego Radia
- I miejsce - Festiwal PaKA w Krakowie w 1995
- I miejsce - Przegląd Piosenki Studenckiej TARTAK W-wa 1995
- I miejsce - Przegląd Piosenki Kabaretowej OSPA 1995
- Grand Prix - Lato Kabaretowe "Mulatka" w Ełku w 1995


- II miejsce - Festiwal Piosenki Studenckiej Kraków 1995
- Pierwsza nagroda na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK 1998r


 


Artur Andrus - na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy...
Na co dzień mieszka w Warszawie, ale z niej nie pochodzi. Jego rodzinnym miastem jest Sanok (prawie Bieszczady). Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony "na zaliczenie" wywiad z Wojciechem Młynarskim. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wywiad został przeprowadzony wierszem - Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał. Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Pr. 4 Polskiego Radia. Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem "Powtórki z Rozrywki", później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową "Trójką pod Księżycem" i piątkowym "Teraz śmieszniej", do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. Oprócz pracy w radiu, Artur Andrus często występuje w charakterze konferansjera przeglądów kabaretowych. Zaczęło się od Mulatki w Ełku, potem była krakowska PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, a od 1999 roku - Łódzka Piwnica Artystyczna - Przechowalnia, w której występuje razem z Andrzejem Poniedzielskim, Elżbietą Adamiak i zaproszonymi gośćmi.


Artur Andrus to artysta multimedialny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Często pisał (i pisze nadal) teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego ("Wiesiek idzie", "Jarocin", "Beczka piwa") dla Czerwonego Tulipana ("Żeby się sobą zauroczyć", "Odezwa do Małgosi"), oraz dla Grupy MoCarta - słynny "Paskudny wio..." wykonywany z Arturem Renionem, zarejestrowany na płycie Grupy pt: "Kreatury". Na najnowszej płycie Grupy MoCarta można usłyszeć kolejną piosenkę z tekstem Artura, pt: "Nie śmiejcie się z taty". Ponadto wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie "Przekroju"!


Gdzie można spotkać Artura? Na pewno w Programie Trzecim Polskiego Radia, a ostatnio też w Pierwszym, także w każdy poniedziałek (oprócz wakacji) w Piwnicy pod Harendą w Warszawie, raz w miesiącu na Kabaretowych Scenach Trójki w różnych miastach Polski (Toruń, Zielona Góra...), oraz w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia. Usłyszeć nagrania Artura można na wspomnianej już płycie Grupy MoCarta oraz na dwupłytowym albumie "Przechowalnia", gdzie prezentuje on swoje najbardziej znane utwory takie jak: "Wiersz o chłopcach z plakatów", "Zabierzcie mi gitarę", "Zatęsknienie, albo rzecz o skromności autora", "Wiersz o jesieni z pointą opartą na motywach ludowych".


 


Bilety w cenie 20 zł do nabycia w TCK - Rynek 5 (w godz. 8-18), Kinie Marzenie (15-20), Salonie Maestro - Plac Kazimierza (10-20), Kawiarni Alchemik (11-23), Kawiarni Hybryda (11-23), wypożyczalni Imperium ul. Słoneczna (12-21), Hypernova, Krakchemia, C.H MAX, D.H Zenit.

Tańszy bilet w cenie 16 zł można kupić tylko w Biurze Ogłoszeń TEMI – ul. Kościuszki 1 z kuponem zamieszczonym w TEMI.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A