Dzień Sybiraka
access_time 2004-09-16 06:14:41

W najbliższy piątek przypada kolejna rocznica napaści Armii Czerwonej na wschodnie granice Polski. Obchodzona będzie w tym dniu również w Tarnowie.

Będzie to już 65 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Wiąże się ona z ustanowionym na 17 września Dniem Sybiraka, czyli po prostu Dniem Pamięci o wszystkich tych, którzy w wyniku napaści ZSRR zostali wywiezieni na Syberię, tam ginęli i byli mordowani przez Sowietów.


Uroczystości z tej okazji tradycyjnie organizuje starostwo powiatowe w Tarnowie, wspólnie z tarnowskim oddziałem Związku Sybiraków oraz Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Ofiar Stalinizmu. Ponadto, będzie to już czwarta rocznica odsłonięcia tego pomnika, który w Tarnowie powstał.

Uroczystości rozpoczną się w najbliższy piątek o godz. 18, mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie, odprawioną w kościele oo. Filipinów. Po mszy zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta przejdą ulicą Wałową i Lwowską pod Pomnik Ofiar Stalinizmu. Po drodze wiązanki kwiatów złożą pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zostanie odegrana rota.

Pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu odegrany zostanie hymn państwowy, nastąpią oficjalne wystąpienia, złożone zostaną kwiaty w hołdzie tym, których pomordowano.

Przypominanie tej rocznicy jest bardzo ważne, ponieważ tamte wydarzenia wiążą się z tragedią narodu polskiego.

- Staramy się organizować te obchody tak, aby uczestniczyło w nich jak najwięcej młodzieży - mówi Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa. - Zaproszenia do wzięcia udziału wystosowaliśmy do wszystkich szkół z terenu powiatu oraz do wszystkich szkół średnich miasta Tarnowa. Weźmie w nich udział klasa wojskowa ze szkoły średniej w Wojniczu, jak też klasa wojskowa z liceum kolejowego w Tarnowie.


Młodzi ludzie będą nieśli pochodnie symbolizujące poległych na Wschodzie. Zapraszamy wszystkich na te uroczystości. (Smol)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A