Rocznica bitwy
access_time 2004-09-24 07:01:01

W tym roku przypada 60. rocznica Akcji "Burza", której przejawem na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim była działalność batalionu "Barbara". Jedną z ważniejszych bitew na tym terenie, stocznych w 1944r. przez akowców, był bój pod Jamną, którego 60. rocznica obchodzona będzie w najbliższą niedzielę.

Batalion "Barbara" został sformowany w lipcu 1944 r. i w kilkumiesięcznym szlaku bojowym stoczył kilka potyczek z okupantem. Jedną z ważniejszych była właśnie bitwa pod Jamną, do której doszło 25 września 1944 r. Partyzanci zostali okrążeni przez wojska nieprzyjaciela.


Sytuacja wydawała się bardzo zła, ale podczas walki i sprytnego manewru udało się akowcom wyjść z okrążenia. W krwawej potyczce zginęło, niestety, czterech żołnierzy batalionu.


Niemcy w odwecie za to, że mieszkańcy wsi Jamna ukrywali partyzantów, spacyfikowali wioskę i zamordowali 12 osób.

- Wśród zamordowanych w bestialski sposób była matka z rocznym dzieckiem na ręku, jak również ludzie starsi, mający już po ponad 70 lat - przypomina dramatyczną historię sprzed 60 lat Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa, jeden z organizatorów zaplanowanych na niedzielę obchodów.


Rocznicowe obchody rozpoczną się w niedzielę, o godz. 9, poświęceniem i oddaniem po remoncie mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Paleśnicy. Leży tu pochowanych 12 mieszkańców wsi Jamna, zamordowanych w wyniku pacyfikacji tej miejscowości.

Mogiła na cmentarzu w Paleśnicy została odremontowana dzięki środkom finansowym, które starostwo powiatowe pozyskało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Następnie, o godz. 11, w Duszpasterskim Ośrodku Akademickim Dominikanów odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców wsi Jamna. Nastąpi wtedy poświęcenie figury Matki Boskiej Bolesnej, którą ufundował ojciec Jan Góra.Pod pomnikiem partyzantów, znajdującym się koło kościoła, odbędzie się po mszy świętej pierwsza część oficjalnych uroczystości. Potem uczestnicy przejdą do Doliny Męczeństwa.


- Jest to miejsce pamięci, gdzie powstaje symboliczne muzeum związane z męczeńską śmiercią mieszkańców wsi Jamna - tłumaczy Ryszard Żądło. - To właśnie tam stała chata, w której piwnicy ukrywali się mieszkańcy i to właśnie tutaj została zamordowana matka z dzieckiem na ręku. W tym miejscu odbędzie się w niedzielę dalszy ciąg uroczystości związanych ze wspomnieniem uczestników boju pod Jamną oraz ofiar bestialskiej pacyfikacji wioski.W Dolinie Męczeństwa odbędzie się apel poległych, będzie salwa honorowa i nastąpi ponowne złożenie wieńców, tym razem składanych w tym symbolicznym miejscu. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Paleśnicy wypuszczą baloniki z intencjami na rzecz pokoju. Krótki koncert zaprezentuje orkiestra reprezentracyjna garnizonu Kraków.Dodajmy, że w uroczystościach na Jamnej weźmie udział kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A