Wyzwolić się z obłędnego koła.
access_time 2005-01-07 05:39:21
W najbliższy poniedziałek 10 stycznia o godz. 18.30 odbędzie się w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 spotkanie promocyjne książki dr Teresy Bałuk – Ulewiczowej pt. „Wyzwolić się z obłędnego koła. Institut für Deutsche Ostarbeit w świetle dokumentów Armii Krajowej i materiałów zachowanych w Polsce” Kraków 2004 (Arcana).
Książka jest odpowiedzią na kampanię oszczerstw przeciw środowisku polskiej nauki, oskarżanemu o kolaborację z hitlerowskim okupantem.

O jej powstaniu zadecydował skandal wokół publikacji rozprawy doktorskiej A. Rybickiej Instytut Niemieckiej Pracy Wschodniej. Institut für Deutsche Ostarbeit Kraków 1940-1945, gdzie autorka oskarża pracowników UJ zatrudnionych w czasie wojny w hitlerowskim Ostinstytucie o kolaborację z Niemcami. Zarzuty stawia jednak w oparciu o bardzo skąpe i niebudzące zaufania materiały, bo artykuły z prasy stalinowskiej uczestniczącej w powojennej nagonce na Uniwersytet Jagielloński i Polską Akademię Umiejętności. [...] Autorka podejmująca się opracowania tak odpowiedzialnego tematu z historii najnowszej nie zadała sobie trudu, aby odbyć rozmowę z osobami, które opisuje [...].

Podczas spotkania organizowanego przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Barbarę Marianowską odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem autorki, prof. Anny Mitkowskiej, prof. Andrzeja Małeckiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Nowaka oraz Dyrektora Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Janusza Kurtyki.
Komentarze...