Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu Komedii Talia 2004.
access_time 2004-10-03 10:16:31
Tak jak melomani mają swoje święto, jakim jest Festiwal Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, tak miłośnicy teatru mają swój tydzień z teatrem. Jest nim już po raz ósmy Międzynarodowy Festiwal Komedii organizowany przez tarnowski teatr im. Ludwika Solskiego.
W tym roku sama oferta festiwalowa przedstawia się bardzo interesująco i bogato. W dniach od 2 do 10 X na deskach sceny dużej i małej, teatru w mościkach czy wreszcie tarnowskiego rynku, zostaną zaprezentowane spektakle teatrów niemalże z całej polski. Również tegoroczny festiwal uzyskał przydomek „międzynarodowy”, gdyż do udziału udało się organizatorom zaprosić twórców z Ukrainy i Słowacji.

Równo o godzinie 17 nastąpiła uroczysta inauguracja festiwalu, gdzie swoje słowo wstępne wygłosili dyrektor artystyczny, a zarazem dyrektor teatru Solskiego Wojciech Markiewicz oraz dyrektor organizacyjny – Grażyna Nowak. Wojciech Markiewicz ideę festiwalu najprościej wyraził słowami iż jest to „karnawał”, gdzie panować ma dobry humor, śmiech, zabawa i zapomnienie o towarzyszącej nam szarej codzienności. Przypomniał tym samym, pierwotną rolę teatru, jako święta na część Bachusa, boga zabawy i dobrego humoru.

„I śmiech niekiedy może być nauką”, słowa które same cisną się w świadomość każdego uczestnika festiwalu. Do zabawy i humoru, należy podejść z różnych stron, właściwe patrzenie nie jest określone jednoznacznie, najlepiej z różnych perspektyw, po to by właściwie zrozumieć żart, ironię, groteskę. To wtedy może przyjść nagłe olśnienie, utożsamienie własnego zachowania z zachowaniem na scenie. Kto bowiem lepiej we współczesnych czasach oddaje rzeczywistość jak nie dobry scenariusz sceniczny?

Słowa wstępne wygłosili również prezydent miasta Tarnowa Mieczysław Bień oraz nowy wiceprezydent od spraw kultury i oświaty Wojciech Magdoń.

Przedstawieni zostali także członkowie jury, w skład którego wchodzą: Tatiana Kucerenkowa, Zofia Kucówna, Anna Retmaniak, Wojciech Majcherek, Krzysztof Miklaszewski, Givovani Pampiglione i Antoni Sypek.
Festiwalowi towarzyszą liczne atrakcje mające na celu przybliżyć nam widzom, sam teatr „od kuchni” jak również dać możliwość pełnego uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu. I tak każdej nocy, „na gorąco” wydawane „4 strony Talii”, gdzie każdy przeczyta o tym, co dzieje się i działo na deskach tarnowskiej sceny. Inne propozycje wydawnicze oferuje kiosk teatromana „Talia” gdzie można nabyć gadżety okolicznościowe, program Festiwalu, program spektakli konkursowych oraz najświeższą pozycję, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego teatromana „Tarnów z Melpomeną pod rękę”. Czynna jest także „Portretownia”, „magiczny salonik”, gdzie znana artystka, scenograf i malarka Barbara Ewa Idzik – będzie ozdabiać lub portretować. Z kolei „Loża Szyderców” – ma przybliżyć twórczość znanego tarnowskiego satyryka, artysty malarza Witolda Pazery.

Każde duże przedsięwzięcie nie obędzie się bez sponsoringu. Tak i „Talia” ma swoich sponsorów, dzięki którym możemy uczestniczyć w tym święcie teatru. Główny mecenat nad Festiwalem objęli: „Orlen”, Rejonowy Urząd Poczty w Tarnowie, Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Biuro Rachunkowe „Alfa” Dorota Łabno, Bank BPH, Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach S.A, Hotel Restauracja „Bristol” z Tarnowa, Hotel „Tarnowia” S.A, Kawiarnia Teatralna „Talia”, Salon Meblowy „Szarakowicz”, Szkoła Języków Obcych „Hybryda”, Komutery „Compact”, firma „Hortar”.

Współpracy podjęli się: Instytut Kultury Słowackiej w Warszawie, akrybia, Wyższa Szkoła Biznesu w Tarnowie, Klub „Gwiazda”, Tarnowskie Centrum Kultury, Teatr Nie Teraz.

Patronat medialny: Radio Maks, Polskie Radio 1, Polskie Radio 2, Radio Kraków „Małopolska”, RDN - Małopolska, Tarnowska Telewizja Kablowa, Telewizja Kraków TVP 3, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Temi, Echo Tarnowa, portale internatowe Tarnow.net.pl oraz Tarnow.pl.


Zatem skoro zostaliśmy zaproszeni do karnawałowej zabawy, bawmy się!

(as)
fot. Darek Górecki
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A