Z biletem rodzinnym
access_time 2005-01-31 13:25:52

Od jutra w autobusach komunikacji miejskiej będzie obowiązywała nowa taryfa. Czy znajdą się w niej istotne zmiany i czy będą podwyżki? O to zapytaliśmy Krzysztofa Kluzę, dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie.

- Możemy powiedzieć jasno i wyraźnie, że w związku z wprowadzeniem nowej taryfy przewozowej, nie będzie od jutra podwyżki cen biletów. Wprowadzamy jedynie nowe rozwiązania, w tym przede wszystkim nowe rodzaje biletów.


Jakie to będą bilety?- Nowym biletem będzie bilet rodzinny, który będzie obowiązywać w weekendy i święta. Z tym biletem autobusami komunikacji miejskiej będą mogli jeździć rodzice z dziećmi lub jeden rodzic z jednym lub większą liczbą dzieci. Bilet ważny będzie przez cały dzień, od momentu skasowania do godziny 24, na wszystkich liniach komunikacji miejskiej w Tarnowie.To nie jedyna zmiana?- Drugim rozwiązaniem, które wprowadzamy od 1 lutego, jest tak zwany bilet okresowy na dwie linie komunikacyjne. Do tej pory bilety okresowe były albo na jedną linię, albo na całą sieć linii. Wprowadzamy ten bilet licząc na to, że będzie on atrakcyjny dla tych pasażerów, którzy na przykład jadą do pracy innym autobusem, a wracają innym. Ewentualnie dla tych, którzy dojeżdżają spoza miasta i przesiadają się w mieście na drugą linię. Ten bilet okresowy będzie więc bardzo dobry dla takich pasażerów.Przy biletach okresowych nie będzie już drugiej strefy?- Przy biletach okresowych wycofujemy się też od jutra z tak zwanej drugiej strefy. Dany bilet okresowy będzie więc już obowiązywał na daną linię. Czyli jeśli pasażer kupi bilet miesięczny na którąś linię, to w tym momencie - bez względu na to, czy ta linia obejmuje drugą strefę czy też nie, to bilet miesięczny będzie kosztował tyle samo.Zmienią się opłaty za przewóz bagażu?- Kolejna zmiana, mająca obowiązywać od jutra w komunikacji miejskiej, będzie dotyczyła biletu bagażowego. Chodzi w tym przypadku o to, że pasażerowie, którzy posiadają ulgę na przejazd lub przysługuje im przejazd bezpłatny, będą musieli od jutra skasować za bagaż bilet ulgowy. Dotąd było w ten sposób, że pasażerowie, którzy mieli bezpłatne przejazdy, bagaż mogli wozić bezpłatnie. Od jutra nie będziemy rozróżniali już bagażu bezpłatnego, ale trzeba będzie za bagaż skasować bilet ulgowy. Pasażerowie, którzy kasują bilet pełnopłatny, nadal za bagaż będą musieli kasować bilet pełnopłatny.Jakie są zmiany dotyczące biletów ulgowych?- W tym przypadku powiększyliśmy grono osób, którym będzie przysługiwała ulga od 1 lutego. Chodzi tutaj o świadczenia przedemerytalne oraz renty socjalne. Do tej pory ci akurat pasażerowie musieli kasować pełnopłatne bilety. W tej chwili traktujemy ich na równi z emerytami i rencistami.Jakie będą ceny nowych rodzajów biletów?- Jeśli chodzi o bilety do kasowania, ceny się nie zmieniają. Dalej bilet pełnopłatny będzie kosztował dwa zł, złotówkę kosztuje ulgowy ustawowy - dla studentów, natomiast ulgowy lokalny dla uczniów lub osób posiadających ulgi lokalne - kosztuje 1,10 zł. Bilet rodzinny będzie kosztował sześć zł, zgodnie z taryfą przyjętą już wcześniej przez tarnowskich radnych.Rozmawiał Janusz SmolińskiDziennik Polski


 

Komentarze...